MARMARİS MANŞET

“NEFES KONTROLÜ DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR”

“NEFES KONTROLÜ DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR”

Hamilelikte doğru adımların atılması amacıyla gerçekleştirilen‘Doğuma Hazırım’ Semineri’nde ‘Doğum Süreci’ konusu ele alındı. Düzenlenen seminerde uzmanlarla bir araya gelen anne adaylarına hamilelik ve doğum süreciyle ilgili önemli bilgiler verildi. Hamile bireylerinin bilinçlenmesi adına yapılan seminer de konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Derya Aslan, “Nefes kontrolünün doğum da çok önemli bir husustur ve nasıl bilinçli bir şekilde uygulanarak rahat bir doğum yaparak kolaylaştıracağını bilinçlendirmek için buradayız” dedi.

Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen  ‘Doğuma Hazırım’ semineri gerçekleşti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Derya Aslan, katılımcılara önemli ipuçları verdi. Marmaris Kültür ve Sanat Evinde düzenlenen seminere, hamilelik heyecanı yaşayan kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Hamile kadınlara nefes egzersizi ve kasılmalar da nasıl hareket edebileceği hakkında uygulamalı olarak gösterildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Derya Aslan, Doğuma Hazırlık Eğitmeni Laurance Aslan, Çocuk ve Doğum Psikolog Gamze Bağlı Çer anlatımıyla gerçekleşen seminer hamile adaylarının katılımıyla düzenlendi.

Hamile bireylerinin bilinçlenmesi adına yapılan seminer de konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Derya Aslan, “ Hamile kadınlarımızın doğum süreciyle ilgili sorunlarını ve daha rahat nasıl doğum yapılacağı hakkında bilinçlenmesi için bu semineri yapıyoruz. Nefes kontrolünün doğum da çok önemli bir husus olduğunu ve nasıl bilinçli bir şekilde uygulanarak rahat bir doğum yapılacağını anlatmak için buradayız” dedi.

DOĞUMA FİZİKSEL HAZIRLIK, BEDENSEL DESTEK

Doğum süreci doğumdan doğuma değişkenlik gösterdiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Derya Aslan, “Doğum süresi doğumdan doğuma çok değişkendir. Zaman zaman yavaşlama ve hızlanma görülebilir. Geçen zamanın hesabını yapmadan sürece odaklanarak doğum sürecine odaklanarak beklemek gerekir” diye konuştu. Hamile kadınlarımızın nefes kontrolünü nasıl kontrol edilebileceği hakkında bilgi veren Derya Aslan, “ Oksitosin hormonu (Aşk Hormonu) diye de adlandırılan hormon doğumun ilerlemesini sağlar. Annenin geriye doğru unutmasını da yardımcı olur.  Endorfin hormonu ise morfin türevidir. Doğal bir ağrı kesici özelliği vardır. Doğum ilerledikçe ve kasılmalar güçlendikçe seviyesi artar. Yükselen seviyeler düşüncenin içgüdüsel alana kaymasına yol açar.  Bu düşsel durum gebenin kasılmalarla baş etmesini kolaylaştırır. Gebe başka bir dünyadaymış gibi davranmaya başlar” şeklinde konuştu.

NORMAL DOĞUM DAHA ÇOK AVANTAJLIDIR

Bilinmeyen şeylerin korku yarattığını belirten Aslan, Kadın gebelik ve doğum süreci hakkın d, doğru şekilde bilgilendirilmediği ve doğum da sürekli desteklendiğin de korkusu azalırken, doğum da kontrol duygusun arttığını söyledi. Normal doğumun avantajlarını anlatan Aslan, “ Anne sütü daha çabuk gelir. Günlük yaşama daha çabuk dönülür. Bir sonra ki doğularının normal yolla da yapabilir. Hastane de kalış süresi daha kısadır.  Anne ve bebekler arasındaki bağ daha kısa süre de kurulur. Doğum kanalın da bebeğin akciğerlerindeki sıvı boşalacağı için bebekte solunum sıkıntısı daha az görülür. Normal doğum da anesteziye bağlı komplikasyonlar daha azdır” diye konuştu. Normal doğum kadın yaşamının en etkileyici deneyim olduğunu ifade eden Aslan, Herhangi bir risk olmadığı sürece gebeliğin normal doğumla en sağlıklı doğum şekli olduğunu vurguladı.

Suda doğum yöntemiyle doğum yapmanın daha rahat ve kolay olduğunu söyleyen Aslan, Sıcak suyun kas gevşemesi,  sinir iletisini hızlandırma etkisi olduğunu ve doğum sırasın da gücün çok iyi aktarılmasını sağlayacak pozisyon da olması doğumu kolaylaştırdığını söyledi.

“PSİKOLOJİK OLARAK İNİŞ VE ÇIKIŞLAR NORMALDİR”

Planlı ve arzu edilen bir gebelik bir kadının hayatta başına gelebilecek en önemli yaşam olaylarından biri olduğunu ifade eden Doğum ve Çocuk Psikoloğu Gamze Bağcı Çer, “ Bu dönem boyunca anne adayları fiziksel ve biyolojik değişimin yanı sıra psikolojik ve sosyal olarak da bir takım stres kaynakları ile baş etmeye, bunlara uyum sağlamaya çalışırlar. Bu nedenle fiziksel muayene kadar psikolojik süreçlerinin takibi de önem belirtiyor”  dedi. Psikolojik açıdan anne adaylarının her evresin de farklı bir psikoljik süreçten geçtiğini anlatan Gamze Bağcı Çer, “ İlk 3 aylık dönemi kapsayan 1. Trimester 1-13 haftaları içine alan dönemdir. Belki de anne adaylarının kendilerini en güvensiz hissettikleri dönemdir. ‘Nasıl bir anne olacağım, çok kilo alır mıyım, partnerim beni beğenir mi, kariyerim bu durumdan ne kadar etkilenir?’ gibi bir çok kaygı verici soru anne adayını meşgul eder. Bu dönemde buna benzer duygusal iniş çıkışlar son derece normaldir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!