MARMARİS MANŞET

NEREYE GİDİYORUZ ALEL ACELE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 278 makalesi bulunuyor.

Göçmenler hariç, 83 milyonu gecen nüfusumuzun, daha yüzde biri aşı olmamışken, pür telaş dünyayı saran salgının, s harfi bile bitmeden, şubatta okulları, mart ayında da normale dönmenin hayalleri neden ekiliyor ki?

Ülke olarak bir yere mi yetişmeye çalışıyoruz, hala malum salgın nedeniyle günde yüzlerce vefat edenlerimiz varken, öğretmenlerimiz bile aşılanmamış okullar açmaya çalışıyoruz. Mart ayı itibariyle normale dönme programları yapılıyoruz.

Yoksa hayırdır beyler ERKEN SEÇİME Mİ yatırım yapılıyor?

Erken seçim yatırımları aceleciliği değilse nereye gidiyoruz bu hızla. Daha dünya, malum salgın altında inliyorken, birçok ülke kapılarını kapatmış içine kapanmışken acaba biz bir başka gezegende mi yaşıyoruz?

Yeterli ve gerekli aşıyı ve de garantiyi aldığımız, ilgili Bakanlık veya yetkililerce henüz açıklanmamışken, tüm ülkemiz sanki aşı olmuş ve de, de ülke olarak bağışıklığımız sağlanmış olsa ne olur, diğer dünya ülkeleri burunlarını uçunu, dış kapıdan uzatamamışken. Kimle ticaret yapıp hangi turist kapımızı çalacak merak konusudur.

Demek ki salgın ve salgının pozitif değerini kaybetmiş veya kaybediyor olduğu imajını yaratan bu tutum ve davranış, kapalı kapıların ardında bir erken secimin ayak seslerine delalet ediyor.

Ekonomik şartlar elvermese bile, gerektiğinde secim yapılması elbette kötü bir durum değil belki de yararlı bir durum olabilir. Mevcut iktidar güven tazeleyebileceği gibi yönetim değişikliğine de sebep olabilir. Ülkemiz için hangisi hayırlıysa o gerçekleşebilir.

Kendi kendimize sormak lazım, yoksul ülkelerin, salgından ağır bir yara alabilecekleri bile, bir ihtimal olsa dahi, kapitalist ülkelerin iki gözünü birden kapatıp, yoksulluk ve çaresizliğe nasıl sırt çevirdikleri yaşanan bir dünyadayız, maalesef.

Faşizmin, ahlaki yoksulluk ve değerlerinde yarattığı, egoizm ve bencillik, tüm dişleriyle bir daha hortlamıştır.

Ne yazık ki dün sömürdükleri ülke ve insanlara, bu gün salgın nedeniyle sırtlarını dönmeleri, adeta ölümlerine göz yummaları, faşist düşüncelerde yatan, ahlaki yoksulluktandır.

Fakir ve yoksul ülkelerin temin edemedikleri aşı nedeniyle yaşayabilecekleri durum, dünyanın yüz karası olabilecek ve de ne yazık ki milyarlarca insanın yaşamını etkileyebilecektir.

Umarım, elbette böyle bir isli kara, dünyayı sarmaz.  

YAZARIN SON YAZILARI
TEDBİRSİZ TEDBİR - 2 Mart 2021
FAİZLER YÜKSELECEK Mİ? - 25 Şubat 2021
EKMEK YARDIMI - 24 Şubat 2021
ASKIDA İLAÇ OLMAZ MI? - 23 Şubat 2021
SALGININ RENKLERİ - 22 Şubat 2021
KOŞUYORUZ DA… - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!