MARMARİS MANŞET

NORMALLEŞME

Sevgili okurlar bugün Almanya’da alman dostlarımla görüştüğümde bana bu ekonomik baskıya dünyada hiçbir devlet dayanamaz ve en kısa sürede açılmak zorundayız dediler.

Biraz sonra 1 Hazirandan itibaren Lufthansa Türkiye’ye uçmaya başlıyor lafını duyunca ben konuşmamız bittikten sonra Sunexpress uçak şirketi çağrı merkezini aradım ve Almanya’ya ne zaman uçmaya başlayacaksınız dedim, verdiği cevap dikkatinizi çekerim, 20 gün sonra,  28 Mayıs…

Bu durumda bu uçaklara binecek veya bu uçaklarla gelecek yolcular ne olacak?

Herhalde çözüm için çalışıyorlar…

Almanya’da futbol ligleri de başlıyor. Türkiye’de sanırım geri kalmayacak ve burda da başlayacaktır.

Olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne oluyor… Evrensel eşitliği hiçe sayarak, koruma kisvesi altında ayakbağı gibi

görünmeleri sağlanıyor sanki… Virüs’ün tedbir cefasını da onlar çekiyor… Şimdi sanıyorum ekonomik kriz virüs’ten ağır basmaya başlıyor bunu Avrupa ülkelerinden ve Trump’tan anlıyoruz. Avrupa harıl, harıl ekonomiyi konuşuyor ve her fırsatta kapalı işyerlerini açmak için düşünce üretiyor… Bu durumda bu ağır tedbirlerin biran önce gevşetilmesi ve ekonominin hız kazanması en büyük sorun… Her fırsatta dile getirildiği gibi bu virüs küresel bir krize yol açtı ve yine çözüm küresel çözüm olmak zorunda. Türkiye’nin veya Almanya’nın çözüm bulması fazla bir şey ifade etmiyor…

Dolayısı ile Türkiye’nin tek taraflı normalleşmeye gitmesi mümkün değil çünkü dünyanın hemen hemen her tarafı ile ticari ilişkisi olan bir ülke.

Görünüşe ve bilgilere göre ilk defa ekonomi sağlığın önüne geçiyor, Avrupa açık açık “para olmazsa sağlık olmaz” diyor, Başkan Trump nerede ise hergün tekrarlıyor.

Dünya artık buna inanmaya başlıyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ