MARMARİS MANŞET

NORVEÇ

Sevgili okurlar Nato’da birlikte çalıştığımız Norveçli bir meslekdaşımı görmek için Norveç’teyiz. Kendisi emekli oldu ve ülkesinde refah içinde yaşıyor.

Norveç çok soğuk bir ülke Ekim ayında dağlarda kar var, deniz kenarı ise 3-4 dereceyi geçmiyor. Norveç’te 150.000 ada varmış evet yanlış okumadınız yüzellibin. Zaten denize baktığınızda hertaraf küçük kayalık.

Norveç’in başkenti Oslo ve ondan sonra büyük şehir olarak Bergen geliyor. Nüfusu 5.300.000, nerede ise İstanbul Kadıköy kadar. Yılda Petrol, Doğalgaz ve Balık satışları ile ithalatı arasında 24 Milyar Dolar kar ediyorlarmış.

Gezerken gösterdiler çok büyük koylar var 30-40 kilometre uzunluğunda ve 300 metre derinlikte buralarda Somon balığı yetiştirip tüm Dünyaya satıyorlar.

Dünyanın en zengin ve refah içinde bir ülkesi. Çocuk sayısı bizim gibi değil en fazla tek bir çocuk sahibi oluyorlar, ikincisine para ayırmıyorlar.

En çok dikkat çeken ise trafik. İnanılmaz şekilde belki de tüm Avrupa’da olmadığı şekilde trafik kurallarına uyum sağlıyorlar. Ayağınızı yaya geçidine koymayı bırakın başında dursanız karşıya geçmeniz için trafik duruyor. Gece gündüz böyle. Hiç kimse kırmızı ışıkta karşıya geçmeye teşebbüs dahi etmiyor, çocuklar dahil.

Sokaklarda tek bir satıcı yok ve genelde sokaklar boş.

Caddeler ve sokaklara araba parkı yok, sadece park yeri olarak belirlenmiş yerlere park edildiğinden trafik akıyor.

Koy dediğimizde buradaki koylar herhalde dünyadaki koy sayısından fazladır çünkü hertaraf koy. İrili ufaklı koy dolu.

Norveç’in bir özelliği ise Petrol ve Doğalgaz çıkması ve Avrupa’nın nüfusuna göre en zengin ülkesi. Avrupa Birliğinde yoklar ama Nato üyesi. Kuzeyde Rusya ile hudutları var.

Hudut kapılarında tüm memurlar Gümrük olsun Polis olsun güleryüzle karşılıyorlar, hoşgeldiniz diyorlar.

Fevkalade modern bir ülke gördüm. Akşam Norveçli arkadaşımız bizi Kuzey Kutbuna götürdü orada Kutup Işıklarını izledik. Gerçekten görülecek bir şey…  Binlerce turist gece yarısı bu ışıkları görmek için sabahlıyorlar.

Norveç bütün ülke elektriğini sadece denizden elde ediyor ve çok memnunlar.  Gezerken gördük ankara escort bayan inanılmaz uzunlukta ve çoklukta  tüneller açmışlar, çok büyük dağların ve koyların altından tünellerle yollar geçirmişler.

Norveçliler soğukkanlı ve siyasi tartışmalara hiç girmiyorlar…Gülüp geçiyorlar.

Anlayacağınız tuzları çok çok kuru…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!