MARMARİS MANŞET

ÖFKE KONTROLÜ

Sevgili okurlar “öfke kontrol” eksikliği dünyada bilhassa Müslüman toplumun en büyük eksikliklerinden belki de en başta gelenidir.

Kadına, çocuğa, hayvana şiddet hep bunun eksikliğidir.

Batı medeniyetinde genelde bu ailede öğrenilir sonra eğitim sırasında okul ve Üniversitede devam eder. Devletin kanunları en ufak ayırım yapmadan uygulanır.  Yani batıda insanların öfke kontrolsüzlüğü en alt seviyededir aksi halde çok ağır cezalarla karşılaşırlar.

Öfke kontrolu sadece eğitimle elde edilemez, öyle insanlar vardır ki yıllarca eğitim almışlar, mesleklerinde en üstlere çıkmışlar ama ne yazık ki öfke kontrolünde başarısızdırlar.

Bunun için atalarımız çok eskilerde, “Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır” demişlerdir.

Eğer gezip gördünüz ise Müslüman ülkelerde eğitim daha çok ezbere dayanır. Şahsen çok küçük yaşta çocuklara Kur’an’ın ezberletildiğini ben gördüm, tek kelime anlamadan Arapça olarak ezberletirler ve bunu büyük sevap olarak tanıtırlardı.

Hiç şüphem yok birçok Müslüman ülkede bu devam etmektedir.

Bugün artık yüce Allah’ın insanlara verdiği akıl gücü ile icat edilen ve hemen herkesin cebinde bir cep telefonu bulunmakta. Ezberlemek yerine aradığınız herşeye bu telefonlar yolu ile ulaşmak mümkün.  Eğer gözleriniz az görüyorsa tablet var, daha da olmazsa bilgisayarlar var.

Yani ezberlemek için hiçbir zorunluluk yok…

Her medeni aile bugün artık çocuklarına öfke kontrolünü öğretmelidir. Başka bir insana, sebebi ne olursa olsun, öfke göstermek yakın bir gelecekte çok ağır cezalara muhatap olacaktır.

Öfke kontrolü yanlız şahıslar ve aileler değil ülkeler ve siyaset içinde önemlidir. Birçok savaşlar bu nedenle çıkmış milyonlarca insan ölmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!