MARMARİS MANŞET

OKUYUCU MEKTUBU

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 421 makalesi bulunuyor.

Sevgili okurlar Almanya’dan Tıp Fakültesi öğrencisi Emre Kınacı isimli bir okuyucu yazmış ve evvelki gün “Türkiye bir seks ülkesi mi, ülkede 65+ yaş üstü sadece 5 Milyon insan kaldı” yazım hakkında yorum yapmış.
Herşeyden önce kendisine teşekkür ederim.
Okuyucu birlikte yaşadığı Alman kız sınıf arkadaşı ile araştırma yapmışlar, bu arada Çin’e de gönderilmişler araştırma yapmak için ve kendilerine göre bir sonuca varmışlar.

Şu şekilde yazmış, “Yapmış olduğumuz araştırma sonucunda, çalışma ve hocalarımızla görüşmelerimizde uzun ömür yaşamaya “ölçülü miktar alkol” almanın faydalı olduğuna karar verdik” demiş.

Bütün hayatı boyunca ölçülü miktarda devamlı alkol almış biri ile, hiç alkol almayan bir kişinin ömrüne baktığınızda alkol alanın çok daha uzun yaşadığını görmüşler. Tabii burada “ölçülü miktar” çok önemli bir deyim.
Buna sebep olarak alkolün birçok hastalığı başlamadan bitirdiğini görmüşler. Eğer ölçülü miktarda alındığında kanı sulandırarak akışı dengelediği ve bilhassa spor yapmayan insanların spor yapmış gibi ömrünü uzattığının anlaşıldığını yazmış.
Eğer koyu dindar Arap ülkelerine bakıldığında hiç alkol almamış olanların hergün belirli ve kısıtlı ölçüde alkol alan bireyden en az 5-10 yıl daha önce öldüğü görülmüş.

Pandemilerde temizlik için bile alkol kullanılıyor diye yazmış…

Burada kilit kelime “ölçülü miktar” oluyor, herhalde Emre kardeşimizin yazdığına göre bu ölçülü miktar vücutta belli mikropları öldürüyor ve hastalığa dönmesine mani oluyor. Kanı sulandırıp dolaşıma faydalı oluyor.

Bu öğrencinin yapmış olduğu yorumları incelediğimde Müslüman ülkelerde de, gizli de olsa, çok içki içildiği bir gerçek olmasına rağmen içkinin en çok içildiği yer olan Avrupa’da insan ömrü çok daha uzun.
Örneğin Almanya’nın, Fransa’nın, İtalya’nın yarısı 65 ve 70 yaş üstü…Amerika ve Rusya’da aynı.

Tamamen dini olarak düşünürsek 1500 yıl önce alkol erken öldürdüğü için değil, iki kardeşin sinirlerine hakim olamayarak birinin diğerini öldürdüğü için yasak edilmiş.
O zamanın tıbbi bilgileri ile alkolün tamamen bu nedenle haram olarak görüldüğünü anlatmaya çalışmış. Yani netice olarak Emre Kınacı kardeşimiz Müslüman dininde alkol , domuz eti gibi sağlık nedeni ile yasak
edilmediğini bilhassa belirtmiş.

YAZARIN SON YAZILARI
AMERİKA YOLUNDA - 13 Haziran 2021
SÜKUT İKRARDAN GELİR - 9 Haziran 2021
WEBCAM - 8 Haziran 2021
SEDAT PEKER - 7 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!