MARMARİS MANŞET

ON MİLYAR DOLAR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Bir devirde Nasrettin Hoca büyük bir para sıkıntısına düşmüş. Ne yapsın? Başlamış gece gündüz evinde yüksek sesle dua etmeye:

– “Ya rabbim, bana yüz altın ver! Doksan dokuz olursa asla kabul etmem…” Onun durmadan böyle dua ettiğini duyan zengin bir komşusu merak etmiş. Yanına doksan dokuz altın alarak görünmeden Hocanın damına çıkmış. Tam Hoca aynı duayı sayıklarken başlamış bacasından teker teker altınları atmaya. Hoca, bacasından altın yağmaya başladığını görünce, Allah’ın nihayet duasını kabul ettiğine inanarak koşmuş. Başlamış altınları toplamaya… Bir taraftan da sayarmış. Altınların sayısı doksan dokuz olunca:

– “Buna da şükür Allah’ım! Varsın doksan dokuz olsun! Diyerek altınları cebine indirmiş.” Bacanın tepesinde bu işin sonunu bekleyen zengin komşu hemen telaşlanmış. Yukarıdan seslenmiş:

– “Hoca! Hoca! Hani altınlar doksan dokuz olursa kabul etmeyecektin! Oldu mu ya!” Hoca pişkin bir tavırla şöyle cevap verir:

– “Doksan dokuz altını veren Allah, elbette birini de verir.”

Hani fıkralarda olduğu gibi, Türkiye’nin de başına altın olmasa bile on milyar dolar düştü. Düştü düştü düşmesine de paylaşım hakça mı olacak yok kul payı mı olacak?

Malum petrol fiyatı dibe vurup, 70 dolarlardan otuz dolara düşünce bizim gibi petrol fukarası ülkelerin başına dolar düştü. Nefes alıp vermemiz bile petrole bağlı bir ülkeyiz ama bu sefer geçici de olsa zenginlik bize vurdu. Petrol fiyatının düşmesi nedeniyle on milyar dolar gibi bir tasarrufumuz olduğu hesap edildi.

Sorun nerede derseniz sorun şurada, bu on milyar dolar para halka yansıyacak mı yoksa Devlet bu fiyat farkından oluşan lehteki fark parayı kendisi mi kullanacak.

Nasrettin hoca paylaşımı gibi mi olur onu bekleyip göreceğiz.

Çocuklar, mahallede birbirlerine girmişler. Kavga döğüş, kıyamet. Ele geçirdikleri bir kucak cevizi bir türlü doğru dürüst bölüştüremiyorlarmış. Kavganın kızıştığı bir sırada Hoca da oradan geçiyormuş. Çocuklar koşarak ona başvurmuşlar:

– Hoca Efendi, ne olur, şunları bize güzelce bölüştürüver. Çocuklar bir kenara çekilmişler. Hoca geçmiş cevizlerin başına:

– Çocuklar demiş, Allah taksimi mi istersiniz, yoksa kul taksimi mi?

Çocukların hepsi birden:

– Allah taksimi, Allah taksimi! diye bağırmışlar.

Bunun üzerine Hoca bir avuç ceviz alıp bir çocuğa vermiş. Arkasından iki cevizi bir başkasına, birkaç avucu ötekine, beş altı taneyi berikine. Bazı çocuklara da hiç vermemiş. Çocuklar Hoca’ya itiraza başlamışlar.– Bu nasıl taksim Hoca Efendi, haksızlık ettin, demişler. Hoca da;

– Çocuklar, demiş, siz benden Allah taksimi istemediniz mi? Allah taksimi böyledir. O, dilediğine az, dilediğine çok verir, hiç vermediği de olur, herkes kısmetine boyun eğer!

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!