MARMARİS MANŞET

ONBİNLERCE ARAÇ

Durumu gözle görmemiş olanların tam manası ile anlayabilmelerini mümkün kılmak için “yüzbinlerce araç” diye yazmadım.

1978 yılı idi Avrupa’da Kapıkule gümrük kapısında çok şeyler oluyor diye bazı bilgiler yayılıyordu. O zamanlar araçları ile Türkiye’ye gidecek işçiler Alman otomobil kurumlarından depozito ile izin alıyorlardı. Bulgaristan komunizm ile yönetiliyordu ve adli yardımlaşma sözleşmesi yoktu.

Birçok Alman plakalı araça Bulgarlar çeşitli sebeplerle el koyuyordu. Amerikalılar Almanlarla birlikte Bulgaristan lideri Jivkov’dan özel müsaade aldılar ve yanımıza bir Bulgar Albay vererek helikopterle dolaştık, Kaptan Andreevo isimli Bulgar hududu ile Kapıkule hudut kapısına 18 kilometre Türk işçi araç kuyruğu vardı, sene 1978.

Alınan kesin garantili bilgilerde Kapıkule’ye ulaşanlardan rüşvet isteniyor, verilmediği takdirde didik, didik aranıyor ve çeşitli zorluklar çıkarılıyordu. Rüşvet verenler ise kontrolsüz geçiyorlardı…

İşçilerin Türkiye’ye geliş durumları rapor halinde yazılmış, zamanın Türk Hükumetinede verilmişti.

Almanya’da Eyaletler olduğu için yaz tatili yollara yükleme olmaması için her eyalette değişik tarihlerdedir. Bugün dahi böyledir.

Arabası ile yola çıkan Türkler masraf etmemek için otelde kalmayıp yol kenarlarında birkaç saat uyuyup devam ettikleri, yiyecekleride yanlarına aldıkları biliniyordu.

Sorun sadece Kapıkule’ye ulaşmak değil, o zamanki yollardan Türkiye içindeki şehir, köy, mahalle neresi ise oraya ulaşmaktı.

Kapıkule’den geçtikten sonrada trafik polislerinin yollarda durdurup rüşvet Amerikan sigara istedikleri de ayrıca bildiriliyordu.

Bu yollarda trafik kazalarında çok sayıda insan öldü…

Şimdi epey zaman geçti 2020 yılında yine onbinlerce belki yüzbinlerce araç kara yolu ile Türkiye’ye gelecek.

Haziran ayının 2.ci haftasından sonra Avrupa’da tatiller başlıyor…

Hiç uzağa gitmeyelim geçen yıl 2019 da İstanbul Atatürk Havaalanında Temmuz ayında girişte 18 adet Polis Pasaport kontrol noktası vardı. Yabancılar ve Türkler diye ikiye bölmüşler ve yaklaşık 1500 kişi sıra olmuş bekliyor ve devamlı gelen uçaklardan yolcular ekleniyordu.

Buradan açık ve net anlaşılan Polis Pasaport kontrol noktasının bazı mevsimlerde gerekenden %90 daha az olduğu idi.  İnsanlar, çoluk çocuk, ihtiyarlar, hastalar perişan halde sıralarda bekliyorlardı.

Yani 1978 den bu yana gümrük ve pasaport kontrollerinde çabukluk açısından büyük bir değişiklik olmamıştı.

Önümüzdeki tatil süresince virüs olmasına rağmen fazla bir hazırlık yapılmadığı ve insanların yine gümrük ve pasaport kuyruklarında, bu sefer fiziki mesafeyi de hesaplarsanız sıcaklarda maalesef perişan şekilde beklediklerini  yakında duyacaksınız.

Ne dediniz, Siyasi muhalefet mi dediniz…?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ