MARMARİS MANŞET

ORMAN CANDIR, HAYATTIR

ORMAN CANDIR, HAYATTIR

Milas’a bağlı İkizköy – Akbelen Mevkiinde ormandaki ağaçları kesmek üzere gelen Milas Orman İşletmesine bağlı ekibin başlattığı ağaç kesimi, İkizköylüler ve Muğla Çevre Platformu üyelerinin tepki vermesi üzerine durduruldu. Sayfa 2’de

Zehir saçan Termik santral çevresindeki doğayı katletmeye devam ediyor.  Muğla’ya bağlı İkizköy – Akbelen Mevkiinde ormandaki ağaçları kesmek üzere gelen Milas Orman İşletmesine bağlı ekibin başlattığı ağaç kesimi, İkizköylüler ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyelerinin müdahalesi ve karşı koyuşu ile durduruldu. Köylüler şimdi dilekçeler vererek kesim işleminin tamamen iptalini istiyorlar.

 28 Kasım Perşembe günü ”Gençleştirme yapıyoruz” diyerek Yeniköy Termik Santrali Kömür yatakları için Milas Akbelen Mevkisinde 14 ağaç kesildi.  Bölge önceden maden sahası ilan edilmiş ve yaklaşık 60 hektar orman da ağaçlar kesilmek üzere belirlenmişti.

 Konuya önceden dikkat çekmek için MUÇEP tarafından 20 Eylül’de İklim Grevi ekinliğini bu alanda gerçekleştirilmişti. Etkinlikte ormana komşu köylerin köylüleri ormanı kestirmek istemediklerini çok net ifade etmişler ve ne pahasına olursa olsun ormanı koruyacaklarını kararlı bir şekilde ortaya koymuşlardı.

Bugün ise ”gençleştirme yapıyoruz” diyerek orman yetkililerinin başlattığı kesim faaliyetine köylüler tarafından hızla müdahale edilerek, ağaç kesimi çok fazla ilerlemeden durduruldu. Köylüler şimdi dilekçeler vererek kesim işleminin tamamen iptalini istiyorlar.

EKOSİSTEME VURULAN BİR DARBEDİR

Muğla Çevre Platformu, Kömürsüz Muğla Çalışma Grubu üyesi Deniz Gümüşel, orman şefine 500 metre ilerisinde maden sahası olan bir yerde neden yeniden ağaçlandırma yapacaklarını, maden tarafından alınacağı neredeyse kesin olan bir alana dikilecek fidanlarla kamunun zarara uğratılmış olup olmayacağını sordu.

Muğla’da linyit madeni işletmeleri açmak için birçok alanın belirlendiğini söyleyen Gümüşel, “Milas-Ören karayoluna paralel 15 km boyunca uzanan bir alanda, tüm Muğla genelinde ise binlerce hektar ormanın linyit madeni işletmelerine tahsis edildi. Bu eski maden sahalarında sadece 63 hektar yeniden ağaçlandırma yapıldığını, dikilen fidanların çok büyük yüzdesinin tutmadığını ve kuruduğunu, ağaçlandırmada Muğla orman ekosistemine yabancı ağaç türleri kullanıldığını, bunun da zaten yıkıma uğratılmış ekosisteme ikinci bir darbedir diye konuştu.

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERİNCE KESİM DURDU

Köylülerin ısrarla alanı boşaltmaması üzerine orman şefi köylülerin tüm itirazlarını Milas Orman İşletme Müdürlüğüne ve kesimlere karar veren kurula ileteceğini, deneme kesimlerine kurul kararına göre devam edileceğini söyledi.

İkizköylüler ve Muğla Çevre Platformu üyelerinin tepkileri üzerine kesim durduruldu ve orman ekibi alandan çekildi.Deneme kesimleri kapsamında 35-40 ağacın kesilmesinin planlandığı tahmin ediliyor. Köylülerin itirazları sonucu kesilecek ağaçların üçte ikisi kurtarılmış oldu. Geçtiğimiz Haziran ayında, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. linyit sahasını genişletmek için Milas’ın İkizköy, Karacahisar ve Çamköy köyleri sınırlarında 330 hektarlık tarım alanı ve zeytinliği satın almak için girişimde bulunmuştu. Köylüler arazilerini satmazlarsa kamulaştırma yapılması ile tehdit eden şirkete karşı köylüler 6 aydır direniyor.

Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kesimi planlanan orman alanı ise üç köyün maden için el konulmak istenen arazilerinin tam ortasında yer alıyor.        

BURCU ÇELİK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!