MARMARİS MANŞET

Ormanlarımız hızla yok ediliyor

Ormanlarımız hızla yok ediliyor

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Muğla genelinde orman tahribatlarını izleme, yerel halkın bildirdiği kesimleri kamuoyunun gündemine getirme, bu kesimlerin durdurulması ve orman ekosistemlerinin korunması için halk ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile meşru yollardan her türlü girişimde bulunacağını bildirerek, bir “orman çalışma gurubu” oluşturdu. “Muğla halkını bölgelerindeki tahribatları bildirmeye, doğamızı korumak için güç birliğine davet ediyoruz” diyen MUÇEP, “Orman varlıklarımız hızla yok ediliyor!” başlığı altındaki açıklamasını kamuoyu ile paylaştı.

Ekoloji Birliği bileşenlerinden Muğla Çevre Platformu (MUÇEP); orman varlıklarımızın yok edilmesine ve ormanların talanına karşı orman varlıklarının ve doğal ekosistemin korunması amacıyla bir “orman çalışma grubu” oluşturduklarını duyurdu. Halk ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşturulan çalışma gurubunun, birlikte işbirliği ile orman varlıklarının ve doğal ekosistemin korunması amacıyla meşru yollardan her türlü girişimde bulunacağını bildiren MUÇEP, konuyla ilgili basın ve kamuoyunun bilgisine yönelik şu açıklamada bulundu: Muğla genelinde (aslında tüm Türkiye’de) ormanlarımızda bir süredir olağanüstü boyutlarda ağaç kesimleri sürdürülüyor. Birçok bölgeden ağaçların kesilmek üzere işaretlendiği,  hatta işaretleme bile yapılmadan kesildikleri bilgileri geliyor. Ağaç kesimleri, Orman Bölge Müdürlüklerinden alınan bilgiye göre çoğunlukla “endüstriyel plantasyon” ya da “gençleştirme” adı altında yürütülüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ne diyor?

Tarım Orman Bakanlığı’nın Stratejik Planında 2023 yılına kadar 330.000 hektarlık alanda endüstriyel plantasyon uygulanacağı bilgisi veriliyor. Yine bu planda endüstriyel ağaçlandırmaya uygunluğu tespit edilen toplam potansiyel alanda uygulama oranı % 9’dan % 100’e çıkarılması hedefleniyor.

2003’te tüm ormanlarımızda 13 milyon metreküp odun üretilirken, bu rakam günümüzde 22,7 milyon metreküpe çıktı. Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise bu miktarı 2020 yılında 31 milyon metreküpe çıkaracaklarını açıkladı.

Ormancılar Derneği ne diyor?

Ormancılar Derneği geçen hafta düzenlediği konferansın ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı: “Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünün üst yöneticilerini, ormanlarımızı ve ormancı meslektaşlarımızı son derece zor durumda bırakan bu tür uygulamalardan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. Bildiride, gençlik çağındaki orman alanları ‘endüstriyel plantasyon’ oluşturma gerekçesiyle tıraşlama kesiliyor. Özellikle ahşap esaslı levha sektörünün baskısıyla bu sektöre ucuz hammadde sağlamak için ormana yapılan şiddetli müdahalelerle ekolojik ve ekonomik kayıplara yol açarak piyasa ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır” Bildiride Türkiye’nin güncel istatistiklerde dünyada  birim orman alanından en çok odun üreten ülkelerden birisi olduğu belirtilerek, Dünyada ormanların ekolojik ve sosyal yararlarının böylesine ön plana çıktığı bir dönemde bu değerli ekosistemleri yalnızca odun deposu olarak gören bu tür anlayışlar, ormancılık biliminin ilkelerine ve ulusal ormancılık politikası amaçlarına aykırı ve çağ dışı yaklaşımlardır “ denildi.

Muğla Çevre Platformu ne diyor?

Türkiye Ulusal Ormancılık Programı (2004-2023) ‘nda “Ormanların, alanlarının, biyolojik çeşitliliğinin ve doğal yapılarının muhafazası, biyotik ve abiyotik zararlara karşı korunması” temel politika olarak belirlenmiştir. Bakanlığın Stratejik Planının da bu politikayla uyumlu olması zorunludur.

Bakanlığın uygulamalarına bakıldığında, temel politika ile uyuşmayan, orman ekolojisini korumaktan çok, ormanlara ekonomik değer biçme yönünde hareket ettiği ortadadır. Bütün dünyanın iklim krizi ile karşı karşıya olduğu süreçte orman ekosistemlerinin ve biyolojik çeşitliliğin korunması temel politika olması gerekirken Bakanlığın bu uygulamaları kabul edilemez. Muğla Çevre Platformu olarak bir çalışma grubu oluşturduk ve Muğla genelinde orman tahribatlarını izlemek, yerel halkın bildirdiği kesimleri kamuoyunun gündemine getirmek istiyoruz. Bu kesimlerim durdurulması ve orman ekosistemlerinin korunması için halk ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile meşru yollardan her türlü girişimde bulunacağız. Muğla halkını bölgelerindeki tahribatları bildirmeye doğamızı korumak için güç birliğine davet ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!