MARMARİS MANŞET

Pandemide Kaos

Pandemi önlemleri tam anlamı ile kaosa dönüştü.
Pandemi  önlemleri nedeni ile uzun bir süredir yapılamayan Kültür Sanat etkinlikleri Turizm Bakanlığı’nın genelgesi ile hijyen, mesafe ve maske kurallarına uyulması kuralları ile yeniden açık ve kapalı alanlarda başladı derken; İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir genelgesi kafaları karıştırdı.
 Söz konusu genelgeye göre:
İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre STK, meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık’a kadar ertelenecek.
Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.
01 Ekim 2020 tarihli Genelgeye göre; 02 Ekim 2020 tarihinden itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenecek. 

01 Ekim 2020 Perşembe günü Marmaris Amfitiyatroda açılışı gerçekleştirilen 6. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali’ndeydim. Altı yıldır Şeref Öztürk ve arkadaşları tarafından başarı ile gerçekleştirilen bu festivalin, onca olumsuz koşula rağmen bu yıl hayat geçirilme çabasını, geceye katılan sinemaseverlerle uzun uzun alkışladım. Altı bin kişilik Amfitiyatro’da yüz kişi bulunuyordu. Görevliler tarafından mesafe, hijyen ve maskeyi içeren pandemi kuralları titizlikle uygulanmış, giren her kişinin ateşi tek tek ölçülmüştü. Yıldızların altında on iki adet birbirinden etkileyici kısa film izledim.
02 Ekim 2020 Cuma günü de gösteriler aynı şekilde devam etti.
03 Ekim 2020 Cumartesi günü tam seansın başlayacağı saatte gelen bir haberle gösterilerin Valilik ve Kaymakamlık kararı ile iptal edildiği haberi geldiği sırada, altı bin kişilik Marmaris Amfitiyatroda toplam on kişi vardı. Dolayısı ile 04 Ekim Pazar günü yapılacak olan Ödül Gecesi de burada yapılamadı, internet üzerinden kazananlar açıklandı.

Bir Festival Kapatılırken Bir Festival Açılıyor

03 Ekim Cuma Günü Marmaris Kısa Film Pandemi önlemleri kararı doğrultusunda kapatılırken, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali görkemli bir şekilde açık havada açılıyordu.
Antalya bu genelgedeki 81 İl içersinde bulunmasına rağmen yerelde daha sağduyulu yöneticilere mi sahipti dersiniz? Ya da Pandemi önlemleri sürekli çelişkili kararlarla ciddiyetini mi kaybetmişti?
Bir Festival gelenekselmiş ise bittiği gün yenisini hazırlıkları başlar. Marmaris’in en başarılı ve ses getiren etkinliklerinden biri olan Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali de tam bir yıldır 6.sını başarı ile gerçekleştirmek isteyen bir ekibin emeği ve alın teri ile oluşmuştu.
Engelleme kararının uygulaması, Marmaris’in kendi bindiği tanıtım dallarından birini daha kesmesi anlamına gelmiştir.
Pazar alanlarının alışveriş yapan insanlarla dolu olduğu, AVM lerin açık bulunduğu, restoranların arı kovanı gibi işlediği bir ortamda, sayılı insanın izleyicisi olduğu kültür sanat etkinliklerine engel koymak hangi bilimsizlik kurulunun marifetidir acaba?
Ayrıca, daha önceden programlanan birçok kültür sanat etkinliğinin bu genelge kapsamına girip girmediği konusu henüz aydınlanmaz iken önümüzdeki hafta Marmaris’te yapılacak sergi ve konserler için durum belirsizliğini korumakta.
STK etkinlikleri kısıtlanırken Kişi ve Firma etkinliklerinin kısıtlanması, bu genelgede açıkça  yer almıyor.
Bu da Oda, Birlik, Dernek, STK ve kamu statüsüne giren kuruluşların etkinliklerinin virüslü olarak damgalanması anlamına mı geliyor?
“Pandemi Önlemleri Bahane Sivil Toplumu Susturmak Şahane” yönetim mantaliteniz bu kararınızla iyice açığa çıkmıştır.

Yapmayın artık bu maksatlı yanlışları, birazcık saygımız kaldı sizlere onu da yok etmeyiniz lütfen.
Hoşça kalın, dostça, sağlıkla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!