MARMARİS MANŞET

PARTİ KAPATMAK

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 388 makalesi bulunuyor.

Demokrasilerde siyasi parti kapatmak veya askeri darbeler, genelde demokrasiyi içine sindirememiş ülkelerde olur. Demokrasiyi içine sindirmiş ülkelerde kimsenin aklına bile gelmez böyle şeyler.
Daha öncede yazmıştım batı dünyası istihbaratı HDP’yi sadece bir Kürt Partisi olarak kabul etmiyor, çünkü yönetimindentemeline kadar Türk solcu ve komunistlerin bol olduğu bir parti olarak görülüyor.   Bunlara oy veren 6 Milyon seçmenin de hepsi Kürt vatandaşlar değil…Bu partinin kapatılması kararı alınırsa AIHM tarafından iyi karşılanmayacağı kesin.Seçimlerde ise bunların oylarının AKP’ye gitmeyeceğide  tartışmasız…Bu durumda parti kapatmanın ne faydası olacağı bir bilmece…
Eğer bunlar teröre yardım ediyor veya terörün parçası iseler o zaman buna kararı hukuk verecektir ve diğerleri gibitutuklanıp cezalarını çekeceklerdir.  Ama buna siyasetin karışmaması gerekir.  Herşey zaten ortada siyasetin yargıyayol göstermesi gerekmez. Yargı kendi işini, kendi karar vererek yaparsa demokrasi doğru işlemiş olur.Üstelik istenilen yürütme, yargı ve yasamanın bağımsızlığı…Bütün dünya ve Avrupa bunun üzerinde duruyor.
Elde yargıda tesiri olacak delil varsa ve hukuk isterse, gerekli işlem Meclis’te yapılır ve dokunulmazlıklar kaldırılır, ondan sonra görev yargınındır.  Ancak ne Meclis, ne de siyasiler Yargı değildir bunun da iyi bilinmesi gerekir.
Demokrasilerde dokunulmazlıkların kaldırılması da çok kolay olmamalıdır çünkü bu insanlar milyonlarca başka insantarafından seçilerek Meclise gönderiliyor, silah zoru ile gelmiyorlar. Dokunulmazlık ise onların en önemli korunmalarıdır.Bu korunma onları seçenler tarafından verilir…
Burada en önemli ve en hassas konu siyasetin hiç kimseyi, hiçbir şekilde yargılamaması, masumiyet karinesine saygılı olarak hiç kimseye suçlu lakaplar takmaması ve bu işi tamamen ve yanlız Hukuka bırakmasıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
YARISI KADIN OLMALI - 22 Nisan 2021
TURİZM - 20 Nisan 2021
ELEKTRONİK KELEPÇE - 20 Nisan 2021
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!