MARMARİS MANŞET

PROJEYE BÜYÜK ZARAR

PROJEYE BÜYÜK ZARAR

Marmaris Belediyesi’nin turizmi 12 aya yaymak için yaptığı ve Hollanda’da yılın bisiklet rotalarına aday gösterilen ‘Bisiklet Rotaları Projesi’ kapsamında dikilen yönlendirme levhalarının bazıları yerinden sökülerek yerine başka levhalar asıldı. Bazıları ise bakımsızlıktan özelliğini kaybetmiş durumda.

Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra Marmaris Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Bisiklet Rotaları Projesi’ Avrupa’nın bir çok ülkesinde dikkat çekmiş ve alternatif turizm olarak hayata geçirilmişti. Bu proje ile büyük bir ivme yakalayan Marmaris yeni bir destinasyonu Marmaris’e kazandırmıştı. Ancak rota kapsamında dikilen yönlendirme levhalarının bir çoğu zarar görmüş durumda ve bir kısmı ise yerinden sökülerek yerine başka levhalar asılmış.

GEKA BAŞARILI PROJELER ARASINDA YER VERDİ

2014 yılında Marmaris Belediyesi’nin Marmaris Turizm Birliği ile ortak olarak hazırlayarak Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’na (Eurovelo) Marmaris’i dahil etmek amacıyla başlattığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na sunduğu Marmaris Bisiklet Rotaları Projesi başarılı projeler arasında bulundu. Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında değerlendirilen bu projeye GEKA tarafından 307 bin 821,58 TL geri ödemesiz kredi sağlanmıştı. Daha sonra proje hayata geçirilerek  ilçe merkezi ve çevresinde toplam uzunluğu 900 kilometre olan 20 ayrı rotada 300 noktaya konulan 800 yönlendirme levhası asılmıştı.

PROJEYE BÜYÜK ZARAR

     Marmaris’in turizmden hak ettiği geliri alması için yapılan tüm çalışmalara rağmen önceki yıllarda bu yönlendirme levhaları kimliği belirsiz kişiler tarafından hedef tahtası olarakta kullanılmış ve projeye büyük zarar vermişti. Ancak Marmaris Belediyesi zarar gören bu levhaları yeniden yaparak yerine koymuştu. 2020 yılı turizm sezonuna hazırlandığımız bu günlerde de bu kez bu levhalar bilinçsiz kişiler tarafından zarar verilerek yerinden sökülüp, yerine başka levhalar takıldı.

     Marmaris Bisiklet Rotaları, Marmaris’in harika doğasında yürüyüş turlarının yanısıra bisikletinize atlayarak biribirinden özel rotalarda doğa içinde bir tur yapmanıza imkan tanıyor. Bunun yanında Marmaris bodrum escortsırtlarındaki Fürth Dostluk Yürüyüş yolu da dağ bisikletli turlar için değerlendirilebiliyor. Ayrıca cep telefonlarınızına indireceğiniz aplikasyonlar ile rotalar hakkında daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

STEFAN MASS: CENNETE AÇILAN BİR KAPI

Marmaris Bisiklet Rotaları 2018 yılında Hollanda’nın Utrecht kentinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük bisiklet ve yürüyüş fuarı “Fiets en Wandelbeurs”ta “Yılın Bisiklet Rotası”na aday gösterilmiş ve yarışmanın jüri üyelerinden Stefan Mass ve Bert Sitters’sa Mayıs ayında Marmaris’e gelerek 4 gün süren incelemelerde bulunmuştu. Jüri üyesi Stefan Mass, Marmaris Bisiklet Yollarıyla ilgili ayda 7 bin bisiklet meraklısının ziyaret ettiği, web sayfasında Marmaris için “Türkiye’de bisikletin öncü şehri” ifadelerini kullanmıştı.

Maas görüşlerini o yıllarda kişisel bloğunda şu cümlelerle paylaştı;“Güneş, deniz ve bisiklet. Türkiye’deki sahil şehri Marmaris, bisiklet alanında da giderek kendini gösteriyor. Kapsamlı bir bisiklet ağı, bölgeyi iki tekerlek üzerinde keşfetmek için her fırsatı sunuyor.

Bir tepede, frenleri sıkıyoruz. Görünüm, mavi renkte. Uzakta, mavi Akdeniz ve Ege Denizi, masmavi bir gökyüzünün altında bize parıldıyor. Sahillere sahip birçok yarımada, manzaraya fantastik bir dokunuş katıyor.

Eski bir Karya liman kenti olan Physkos, aynı zamanda Marmaris’in eski adı. Fiskos Karya dilinde de Doğa kenti anlamına geliyor. Bence de burası cennete açılan bir kapı.

Marmaris artık turistler için sayısız tatil köyüne ve otellere sahip. Ancak yeşil çam ormanları hala şehri çevreliyor ve aynı zamanda korunuyor. Bu da Marmaris’i bisiklet sürmek için güzel bir zemin haline getiriyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!