MARMARİS MANŞET

REZERV NEDİR NE İŞE YARAR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Hepinizin bildiği gibi, rezerv Fransızca kökenli bir kelime olup,
Türk Dil Kurumu (TDK) Güncel Türkçe Sözlüğünde kelime anlamı; [isim] Saklanmış, biriktirilmiş şey, yedek, ihtiyat, yatağında veya havzasında bulunduğu hesaplanan, henüz işletilmemiş kömür, demir, petrol vb ve de çekince anlamlarını taşıyor.
Rezervlerin miktar yönüyle ele alınması, irdelenmesi ve bir yorum yapılması, inanın ki insanların kafasını bulandırıyor, hangi rakamlara inanılması gerektiği hususunda şüpheye düşürüyor.
Gelin konuyu, bir başka anlatımla dile getirelim.
Bir ülkenin rezervlerinin yüksek olması, o ülkenin zenginliğinin, güvenirliliğinin, ekonomik anlamda güçlü ve kudretli oluşunun, göstergesidir.
Rezerv, insan vucudunun bağışıklık sitemine benzer, insanın bağışıklık sistemi ne denli güçlü ise dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı o derece duyarlı ve koruyucudur. Yani bir ülkenin rezerv leri ne denli çok ise, dışarıdan gelebilecek ekonomik mikroplara karşı o denli güçlü ve dayanıklıdır , hiç bir tedavi görmeden dimdik ayakta durur ve bu nevi saldırılarda, tabiri çaiz ise burnu bile kanamaz.
Rezerv, bir ülkenin sağlam temelli binaları gibidir. Şiddeti ne olursa olsun, içeride ve dışarıda oluşabilecek depremler, koşullarına göre yapılmış binaların temelleri ne denli sağlamsa, zarar ve hasarlar da o denli hafif veya zararsız atlatılır.
Yani bir ülke rezervleri ne denli güçlü ise, oluşabilecek her tür şidetteki, ekonomik yıkımlara karşı da kuvvetli ve kudretli olur.

İnanoğlunun temel sorunu üç değişkeni bir araya getirmektir:
Ekonomik verimlilik, Sosyal Adalet, Bireysel Özgürlük.
John Maynard Keynes

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!