Savaş karşıtı bir ressam

2. Paylaşım Savaşı’nın bittiği yıllarda dünyaya geldi. Bitti ama  Dünya; yanmış, yıkılmış,  toz duman içindeydi. Her taraf kan ve barut kokusu yükseliyordu. 80 milyon insanın ölümüne ve bir o kadarda insanın yaralanmasına ve kaybına neden olansavaş kıtlığı ve yoksulluğu da beraberinde getirmişti. İşte ressamımız Ayşe Sevinç Aydemir Hanım  bu yokluk yıllarında doğdu. O nedenle savaş karşıtı olması son derece olağan karşılanmalıdır.

Mikail ZEYBEK
Mikail ZEYBEK Tüm Haberleri
Savaş karşıtı bir ressam
Savaş karşıtı bir ressam
+3
Haber albümü için resme tıklayın

2. Paylaşım Savaşı’nın bittiği yıllarda dünyaya geldi. Bitti ama  Dünya; yanmış, yıkılmış,  toz duman içindeydi. Her taraf kan ve barut kokusu yükseliyordu. 80 milyon insanın ölümüne ve bir o kadarda insanın yaralanmasına ve kaybına neden olansavaş kıtlığı ve yoksulluğu da beraberinde getirmişti. İşte ressamımız Sevinç Hanım  bu yokluk yıllarında doğdu. O nedenle savaş karşıtı olması son derece olağan karşılanmalıdır.

Savaş karşıtı bir ressam

SEVİNÇ HANIM ANLATIYOR

 “Tam savaş bittiğinden doğmuşum” diye başladı sözüne… “Hayatı farkettiğim zaman yokluğu yoksulluğu fark ettim. Savaşı siyasiler çıkarır,  komutanlar madalya takar,  gençler ise ölür…”

Sevinç Hanım, doğu yürüyüşçüsüdür.  Çevre dostudur. Kaptandır. Bu nedenle  mavi deniz O’nun  aşkı olmuştur. Dev Guletin kaptanlığını yaparken girmediği koy, görmediği ada kalmamıştır. O’nun barış tutkusu böyle başlamıştır ve bir barış insanı olmuştur. Gezisi sadece mavi yolculuklarla kalmamış,  Dünyanın  çatısı olan Nepal’de O’nun yürüyüş rotalarındandır…

Savaş karşıtı bir ressam

SEVİNÇ HANIM’IN RESSAMLIĞI

Sevinç Hanım, doğru dürüst bir çizgi çizemezken Günseli Hanım’la (TOP) tanıştı. Günseli Hanım,O’nudersanesine davet etti. Gerisini Sevinç Hanım’dan dinleyelim; “Kalem ve kağıt buldu Günseli Hocam.  Şimdi derse  başlıyoruz dedi.  Başlangıç o başlangıç oldu. 4 saat hiç yerimden kalkmadan  aç-susuz resim yapabiliyorum. 3.5 -4 saat sonra fırçayı bırakıyorum. İnanılmaz bir 4 saat… Bu süreçte konsantre  oluyorum. Bu sanatla uğraşan insanların sağlıklı olması anlamına gelir.”

Savaş karşıtı bir ressam

VE YAŞAMINDAN KISA KISA..

Yine Sevinç Hanım anlatıyor: “80 yaşı boşa geçirmedim. 50 yaşında denize başladım. Yat kaptanı oldum. 10 yıl kendime ait gulet teknenin kaptanlığını yaptım. 27 yıldır Marmaris’te yaşıyor.. İlk kişisel sergimi Marmaris’te açtım. Kendi ya da komşularımın çektiği fotoğrafları  tuvale taşıdım. Kesinlikle doğa fotoğrafları bunlar. Ve öğretmeninin uyarısını dikkate alarak hiçbir resmini kimseye vermiyor. Çünkü öğretmeni O’na deki ki; “Resimlerin çok güzel, sakın kimseye verme!” O da Bu öğüdü büyük ölçüde yerine getiriyor…”

Savaş karşıtı bir ressam

DOĞA SEVGİSİ İLHAM KAYNAĞI

Resme kara kalemle başlayan Sevinç Hanım, akrilik, pastel boya, yağlıboya ve sulu boya olmak üzere pek çok tekniği denedi ressamlık yaşamında. Doğa sevgisinin ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Ağaç resimleri ise ayrı bir fobisi olmuş. Ağaç, O’nun için bir barış sembolü… Yanmış yıkılmış dünyada ayakta kalan ağaçlar ise bir barış umudu… Zaten resimlerinde düşüncelerini görmek olası…

Yan sayfalarda gördüğünüz bir resim O’nun dünya görüşüne büyük bir projektör  tutuyor. Vietnam Savaşı sırasında Amerikalıların kullandığı napalm  bombası ile yaralanan bir genç kızın çırıl çıplak savaştan kaçışının  anlatıldığı resimde bakın ne diyor Sevinç Hanım: “ Kim isimli kızla ilgili

Savaş karşıtı bir ressam

VE GÜNSELİ HANIM

Bugüne kadar yaptığım röportajlarda hiçbir ressam Günseli Hanım’ı anmadan geçmedi. Sevinç Hanım’ın da idolü Günseli Top Hanfendi… Bir düz çizgi çizmekten yoksun olan Sevinç Hanım, O’nun sayesinde resimde bu noktaya  geldiğini söylüyor.

Sevinç Hanım; “Henüz  ressam değilim!” derken,”Senin artık sergi açma zamanın gelmiştir” diyerek O’nu yüreklendiren, cesaretlendiren de Günseli Hanım olmuştur. Günseli Hanım’ın kendine ilişkin değerlendirmesini anımsatıyor:“Çok çalışman gerekiyor. Sakın bırakma! Son derece başarılısın. Öğrencileri ile diyalogu çok mükemmel…”

TAZELEME ÜNİVERSİTESİ

65 yaşın üzerindekilere kapılarını açan  Tazeleme Üniversitesi’nin Marmaris’teki   kurucusu ve yöneticisidir Sevinç Hanım.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten Tazeleme Üniversitesi’ne resim dersinin konmasını sağladığını söylüyor ve bununla da haklı bir gurur duyuyor.Şu kadarını söymemeliyim; Günseli Hanım’ın bütün öğrencileri, “Büyüyünce Günseli Hocam olacağım” demiştir. Anımsatırım…

Savaş karşıtı bir ressam

KİM’İ TANIYALIM

Savaş karşıtı ve barışseverliği ile tanınan Sevinç Hanım, haber içinde resmi görülen çırılçıplak kızla ile ilgili bilgilendirmeyi birlikte okuyalım… Adı KİM olan bu savaş mağduru  ile ilgili Sevinç Hanımın söyledikleri şöyle:

“Kim, köyü bombalandıktan sonra 14 ay hastanede kaldı. Vücudunun yarısından fazlasında üçüncü derecede yanık vardı ve doktorlar yasayacağını sanmıyordu.

Dayanılmaz acılar çekiiyordu. Çenesi ile göğsü birbirine kaynamıştı ve sol eli kemiğe kadar yanmıştı. Annesi başucundaydı, San Francisco’dan Dr. Mark Gorney küçük kızı kurtarmaya çalışıyordu.

Kim, doktor olmaya karar verdi. İki yıl sonra köyüne döndü. Tıp eğitimi görürken 1982 yılında 'fotoğraftaki kızı bulmak isteyen Hollandalı bir gazetecinin isteği üzerine Vietnam yetkilileri Kim'i buldu. Kim, gazetecilerin ilgi odağı oldu ve kısa zamanda bundan bunaldı. Bu gelişmeler üzerine Vietnam Hükümeti’nin isteğiyle tıp öğrenimini yarıda bıraktı. 'Savaşın simgesi’ olarak hükümetin daha fazla işine yarayacaktı. Nihayet 1986'da, Vietnam yetkililerinin gözetimi altında, Küba'da eğitimini sürdürmesine izin verildi. Ancak sağlık sorunları nedeniyle eğitimini tamamlayamadı. Küba'daki eğitimi sırasında tanıştığı Bui Huy Toan ile 1992'de evlendi. Günümüzde Kanada'da yasayan Kim, özellikle savaş kurbanlarına hoşgörü, barış mesajları iletme misyonunu üstlenmiştir. 1994'ten bu yana UNESCO İyi Niyet elçisidir. 1977'de Chicago'da, daha sonra Kanada'da kurulan Kim Phuc'un adını taşıyan ‘Kim Vakfı’, çocuk savaş kurbanlarını iyileştirmek için hizmet  vermektedir.”

SON SÖZ

Sevinç Hanım, resim sanatı ve Marmaris için bir kazanımdır. Sanatçılığı yanında savaş karşıtı düşüncelere sahip olması isi insanı büyülüyor. O aynı zamanda bir barış elçisi. Denizi, mavilikleri, barışı  ve yazı yazmayı sevdiğini bir kez dana anımsatalım ve O’na 80 yaşından sonra da sağlıklı, verimli, üretken yıllar dileyelim…..

Haber ve Fotoğraflar: Mehmet Emin Berber

01 Şub 2024 - 14:23 - --- Okunma

Mahreç  Mikail Zeybek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.