MARMARİS MANŞET

ŞAKA MI BU?

Marmaris Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun, Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında toplandığı bildirildi.

Toplantıda, 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtlamasının turizm amaçlı kaldırılması-esnetilmesi uygulamasının düzenlenmesine yönelik karar alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

İçişleri Bakanlığımızın 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtlamasının turizm amaçlı kaldırılması-esnetilmesi konulu genelgeleri ve ilçemiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararında, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-20.00 saatleri haricinde sokağa çıkmaları kısıtlanmıştı. İlçemize turizm amaçlı gelen 65 yaş ve üzeri yabancı uyruklu kişilerin tatil süreleri boyunca belirtilen kısıtlama kararından muaf tutulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

*****

Uzun yıllar yaşadığım için çok iyi biliyorum ne Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde, ne de Amerika’nın herhangi bir Eyaletinde benzer bir karar alınmasını bırakın, teklifi bile tamamen imkansızdır.

65+ yaş üstü Türk vatandaşı doğup büyüdüğü, hayatı boyu vergi ödediği, askerlik yaptığı, çocuk doğurup yetiştirdiği kendi ülkesinde yasaklı yaşayacak ama aynı yaşta yurtdışından gelen turist veya yabancı vatandaşı olmuş Türk bu yasaklardan muaf tutulacak…  

18- yaştan hiç bahsedilmiyor. Onlar turist olsada yasaklı kalacaklar anlaşılan.

Ayrıca yine açıklanması gereken çifte vatandaşlar ne olacak, turist mi sayılacak, yoksa yerli mi?  

Yüzbinlerce çifte vatandaş var…Birde Mavi Kartlılar var…

Bildiğim kadarı ile demokrasilerde insanları ayrıştıran ve bağlayan kararlar verildiği zaman onun gerekçeside olur, detayları da olur.   Türk insanı kendi vatanında yasaklı yaşarken dışardan gelenler istediği gibi yasaksız yaşayabilecekler. 

Buna nerden bakarsanız bakın 65+ yaşında insanlarımızı küçük düşürmek değil midir?

Gerekçesi  belli değil… Büyüklerimiz ne suç işledilerde bu şekilde aynı yaşta turist gelen bir Türk serbest dolaşırken kendi vatanında evde hapis tutuluyorlar? 

Dünyanın hiçbir yerinde böyle veya benzeri bir uygulama kimsenin aklına bile gelmiş değildir…

Böylesine ayırım yapan bir kararın mutlaka Anayasal bir dayanağı olması ve halka duyurulması gerekir kanısındayım.

Muhalefetin yaşlı ve zayıf olduğu ülkelerde maalesef bu gibi küçük düşürücü olaylar olabiliyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!