MARMARİS MANŞET

SALGIN TERCİHİDE ETKİLEDİ

SALGIN TERCİHİDE ETKİLEDİ

Korona virüs salgını sonrası kalabalıklar içine girmekten çekinen Marmarisliler, hem keyifli zaman geçirmek hem de izole bir hayat sürmek için bahçeli müstakil ev ve villalara yöneldi

Korona virüs salgını öncesi ve sonrası birçok alanda olduğu gibi gayrimenkul alım satımında da fiyat değişiklikleri yaşandı. Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını insanların yaşam alanı tercihlerini etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda balkonlu, bahçeli ve müstakil konutlara yönelik talep artışı gayrimenkul piyasasında kendini gösteriyor. Tüm dünyada etkili olan korona virüs salgını, insanların yaşam şeklini etkiledi. Virüse yakalanmaktan korkan vatandaşlar, maske ve siperlik gibi çeşitli yöntemlerle önlem aldı. Birçok vatandaş ise, salgın sonrası evine kapandı. Ancak dört duvar arasında sıkılan özellikle çocuklu aileler, hem izole bir yaşama devam edebilmek hem de açık havada özgürce zaman geçirmek için müstakil bahçeli evler ile villalara yöneldi. Bu konutlarda satış ve kiralamaların salgın sonrası, yüzde 70’i bulan bir oranda arttığı belirtildi.

EV ALMAK DAHA AVANTAJLI

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, 1 Haziran Pazartesi günü açıklanan kanundan sonra ev satın almak daha uygun olduğunu ifade ederek, faizlerde düşüş olduğu söyledi.  Açıklamasında devam eden Soyvural, “Alıcıları teşvik ediyorlar. 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde çok uygun ev alınabilir. Ev almak artık daha avantajlı hale geldi.”

ÖZELLİKLE ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİ

Özellikle çocuklu ailelerin bahçeli evlere talebinin artığını belirten Soyvural, “ Korona virüsü salgını bahçeli evlere ve villalara talebi artırdı.  İnsanlar özüne dönmeye başladılar. Köy hayatlarını özlemeye başladılar.  Köy evlerinin o büyük balkonlu evlerine özlem duymaya başladılar. Herkes balkonlu ve büyük ev istemeye başladı.

Marmaris’in turizmi de değişti. Aileler 1000 kişilik otelde kalıp, onlarla beraber yemek yemektense küçük bir bahçeli evi kiralayıp yada, villa kiralayıp kendi aralarında tatil yapmayı tercih ediyorlar. Yüzme havuzlu villalara talep çok arttı. Ve fiyatları da yüzde yüz arttı. Şuan piyasada havuzlu villa kalmadı. Villalar günlük 1 bin TL ve 3 bin TL arası fiyatları değişiyor.”

VİLLALARDA TALEP YÜZDE 70 ARTTI

Bir evi 3 farklı fiyata satılması hakkında açıklama yapan Soyvural, “Ev sahibi bir evi üç emlakçıya verirse ve 3 emlakçıya da ayrı fiyat talep ederse emlakçılar satmak zorunda kalacak ama, mal sahipleri evi sadece bir emlakçıya vermek zorunda. Bundan sonrada ev sahipleri evi 3 emlakçıya veremeyecek. Bütün gayrimenkullerin bir kodu geldi, numarası olacak ve o gayrimenkulü bir kişiden fazla kimse satamayacak. Bu kanun yılın sonuna gelmesi bekleniyor” diye konuştu.

BUNDAN SONRA EV SAHİPLERİ BİR EMLAKÇIYA EV VEREBİLECEK

Yabancı turistler de bu korona virüsünden dolayı yüzde 80 düşüş olduğunu kaydeden Soyvural, “Daha önceleri 250 bin dolara vatandaşlık alabiliyorlardı. Onla ilgili orta doğu vatandaşlarından ilgi çok yoğundu. Virüsten sonra  o talepte de yavaşlama var. İskandinav ülkesinde de talepler düştü” şeklinde konuştu.

KDV’LER DÜŞSÜN

Emlak sektöründe korona virüsünün etkilerinin devam ettiğini belirten  Solyuvar, “ Virüs bizi etkilemeye devam ediyor.  Biz devletten iki şey bekliyoruz.  KDV’lerin indirilmesi, emlak portalların en az 3 4 ay bizden  ücret almamalarını bekliyoruz.  Devletten her hangi bir özel destek almadık. Sadece çalışanlarımıza işsizlik parası aldık. Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz. KDV’lerin düşmesi gerekiyor.Piyasaya hareketliliğin gelebilmesi için faizlerin düşmesi yetmiyor. Tapu harcının da mutlaka yüzde 1’e kadar, düşmesi gerekiyor. Kiralıklarda hareketlilik var, ama satışlarımız durgun gidiyor. İnsanlar dükkanlarını açmaya başladı için konaklama yerleri için ev soruyor. 2 Milyon’un üstünde ki evlere rağbet görüyor ama 500 ve 800 bin TL’lik daireler satışı durdu”  dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!