MARMARİS MANŞET

SALGIN VE SİYASET

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 352 makalesi bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde Donald Trump 73 Milyon oy aldı ve seçimleri kaybetti. Geçen gün İtalya’da Hükumet istifa etti. Almanya’da sonbaharda yapılacak seçimlerde iktidar Partisi Hristiyan Demokratların
kazanma şansı tarafsız bilim insanlarınca sıfır olarak görülüyor. Rusya’da binlerce protestocu Putini istifaya davet ediyor. Fransa’da Macron’un yeniden seçilme şansı hiç yok.
Çok net ve açık anlaşılan bir şey var, o da siyaset salgını çok başarısız yönetiyor.

Yukarda yazdığım isim veya siyasi partiler eğer salgını iyi yönetip ölü sayılarını düşürebilselerdi hiç şüpheniz olmasın seçimleri mutlak kazanırlardı.

Hollanda ve diğer bazı yerlerde protestolar başladı. Aklı başında ve bilim adamı olarak görev yapan birçok Avrupalı bu protestoları artık haklı buluyor ve açık olarak görsel ve yazılı basında ifade ediyor.

Çünkü herkes dünyada siyasetin salgını hiç iyi yönetmediğine artık inanıyor…

Türkiye’de hergün çok sayıda insanlar ölürken “acil onay” verilen aşılar 14 gün kontrol ile geciktiriliyor.
Türkiye’de günde 140 kişi ölse bu sürede ortalama 14 günde toplam 1960 canı kaybediyoruz.
Türkiye’de sağlık personeli dendiğinde hastaneler, eczaneler, aile hekimlikleri, sağlık memurları ile büyük bir ordu demektir ve istenirse günde bir veya iki milyon kişiye aşı, hem de çok rahat, yapılabilir.
Neden yapılmıyor ve bu kadar insanın ölümüne veya yoğun bakımlarda sürünmelerine sebep olunuyor?

Türkiye’de, dünyada eşi görülmemiş şekilde 65+ yaşları evlere hapsedip, toplu taşıma yasağı konacağına çok daha fazla aşı yapılması sağlansa ve salgını durdurmak için hergün birkaç milyon kişinin aşılandığı gösterilse
siyasetin başarısı açık ve net olmaz mı idi?

Bilim Kurulu mu aşı yapılmasına mani oluyor veya aşı satın alınmasında gecikti? Kim işi yavaştan aldı, İsrail bile aşıları zamanında alıp nerede ise ülkelerinin yarısını aşıladı. Yoksa bilinçli olarak geciktirilip aşı olanlarda yan etki mi kontrol ediliyor?

Görünüşte İktidar ile Muhalefet arasında bir çekişmeden çok daha fazla Salgın ile İktidarlar arasında büyük bir savaş var.
Siyaset tüm dünyada Salgına karşı daha şimdiden çok büyük yenilgiye uğradı… İlk seçimlerde bütün dünyada neticeler aynı Amerika’da olduğu gibi ortaya çıkacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
TEKNOLOJİ - 4 Mart 2021
İLGİNÇ TEDBİRLER - 3 Mart 2021
SAĞLIK BAKANI - 2 Mart 2021
MUHALEFET - 26 Şubat 2021
SELAHATTİN PINAR - 24 Şubat 2021
LOBİ YAPMAYI BİLMEK - 22 Şubat 2021
ASKIDA FATURA - 19 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!