MARMARİS MANŞET

SALGINA YOLCULUK NEDEN SERBEST?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Bir yılı aşkın bir suredir ülkemiz malum salgın ile mücadele etmektedir. Geldiğimiz noktada kaçınılmaz olarak binlerce vefat ile karşılaştık. Binlerce hasta halen hastanelerde yaşam savaşı vermektedir böyle giderse vermeye de devam edecek.

Görünen o ki, bir taraftan malum salgın ile mücadele edilirken diğer taraftan ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalındı. Ekonomi ile salgın bir birlerine rakip olmasalar bile, bir balon içindeki hava gibi, salgını dizginlemeye kalkınca, ekonomik hava sıkışması balonu patlatacak, göz ardı edilemeyecek ekonomi, serbest bırakılınca da salgın önlenemez boyutları ile balonu darmadağın edecek.

Ekonomi ile salgın arasında denge kurulması an itibariyle pek de mümkün görünmüyor. Salgına duçar olan ülkeler keza ülkemizde, tek ayak üzerinde yakalandı.

Salgını yatağında kurutmak için güçlü bir ekonomi ve istikrarlı tedbirler yumağına ihtiyaç vardı.

İtiraf etmeliyiz ki, güçlü bir ekonomiye sahip olamadığımızdan salgını ne yavaşlatabildik ne de dur diyebildik. Sadece bizim ülkemizde mi elbette hayır tüm dünya milletleri aynı koordinattaydı.

Dünya tıp âlemi, yağmur fırtınasında şemsiyesiz kalmıştı, ne yapacaklarını nereye sığınacaklarını anlamadan salgınla yüz yüze geldi.

Özetle, inanan inanmayan, arada kalan tüm ülkeler malum salgının esiri oldular.

Neticede salgın nedeniyle milyonlarca vefat.

Sonrasında güçlü ekonomiye sahip ülkeler, bulunan salgın aşısı ile derman ararken, ekonomisi tek ayak üzerinde yalanan ülkeler, aşı ve aşılanma peşindeler.

Ülkemiz noktasında durum, aşı ve aşılanma peşinde olan halini devam ettirmektedir.

Tam kapanma, anladık ki zor. Salgın ile ekonomiyi dengelemekte sanki “tavşana kaç tazıya tut” der gibiyiz.

Gündüzleri ekonomi çarkları dönsün diyoruz, geceleri ise kapımızı salgına karşı kapatıyoruz, kapatıyoruz kapatmasına ama kuzeyinden güneyine, doğusunda batısına, salgına, neden yedi yirmi dört, havada karada denizde seyahat vizesi veriyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!