MARMARİS MANŞET

SALGINI İLLERE GÖRE AÇIKLAMA DOĞRU MU?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Bence yanlış hem de çok yanlış. Sağlıklı olanlar kendi imkânlarına göre, salgının az veya çok az seyrettiği il ve ilçelere gitmek isteyeceklerdir.

İç göç, birçok problemi de beraber getirecektir. Böyle bir iç göç nasıl engellenecektir?

Halen bir başka şehir e gidenler, en az otuz gün orada kalmak zorunda. Gittikleri il veya ilçelerde genellikle ikinci adres olarak gösterilmektedir. Nüfus kayıtları oralara alınmamaktadır. Bu durumun sıkıntısı yapılacak veya yapılması iddia edilen seçimlerde kendisini gösterecektir.

Zira secim tarihi, 90 gün önce başlıyordu, bu sure 60 güne indirilirdi.

Sorarım size bu sure 30 güne indirilmesi veya bir başka il veya ilçeye geçici olarak giden vatandaşların mecburi kalma sürelerinin 60-65 güne çıkarılmayacağını kim iddia edebilir?

Diyelim ki seçim tarihi açıklandı ve seçim tarihinde ne yazık ki siz veya sizler gittiğiniz yerde ebelendiniz. Faraza genel secim, 15 Eylülde yapılacak ancak siz ne yazık ki on gün önce yer değiştirdiniz ve de ikametgâhınızı da nakletmediniz. Geçmiş olsun ne gittiğiniz yerde oy kullanabileceksiniz ne de ikametgâhınızın kayıtlı olduğu şehirde.

Neden mi, gittiğiniz yerde kalma suresini tamamlayamadığınızdan geri dönemeyecek olmanızdan, gittiğiniz yere de ikametgâhınızı taşımadığınızdan oy kullanamayacak durumda olabileceksiniz.

Günümüz koşullarında herhangi bir yasada değişiklik yapmak, anlık bir mesele olduğu bilinen bir gerçektir.

Arzu edilen o ki, gidilen yere ikametgâhınızı da naklettirmektir. Bu sayede gittiğiniz yer belediyelerine de, hazineden aldığı pay itibariyle faydanız olur.

Malum salgın, yaz aylarıyla birlikte hızla yayılma göstereceği, tıp otoriteleri tarafından açıklanmakta ve önlemlerden taviz verilmemesi gerektiği özellikle vurgulanmaktadır. Bu durumda da, alınması gereken önlemlerin, daha da katı kurallara bağlanması kaçınılmaz olacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!