MARMARİS MANŞET

SANCILI NEFES

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Ne oldu? Ne olacak? Kayıp haftalar -ayaların, telafisi nasıl olacak? En azından, muhtemelen, otuz beş-kırk milyon dolarlık bir potansiyel, gelir kaybı söz konusu.

İster yerli ister yabancı turizm gelirlerinden bahsediyoruz ve de bu yani turizm sektörüne bağlı en az 45-50 sektörden bahsediyoruz, nefes darlığı var gibi.

Yabancı türistlerin ülkemize gelmemeleri için bazı ülkelerce karantina şartı getirildiği, yani ülkemize gelen türistler dönüşlerinde on dört günlük karantinaya tabi olacakları iddiaları iddia edilmektedir.

Halen,  olduğumuz ve 28 milyon insanımızın aşılandığı, Cin aşısı daha hala Dünya Sağlık Örgütünün listesine giremediğinden, yeşil aşı pasoportunda yer alamıyormuş. Yeşil aşı pasoportu ne diye sorarsanız, yesil posaporta dahil olan ülkelerde serbestçe dolaşım demek.

Gelelim yerli turislerimize, onlarda malum okul telafi proğramlarının, Temmuz ayına kadar uyğulanacak olması nedeniyle, varsa çocukları seyahat etmeme durumuyla karşı karşıyalar.

Kısmet olur da Temmuz ayında yabancı turistler gelirse zaten yerli turistlere yer kalmayacaktır. O nedenle yerli turistlere sadece, özel villa veya evler de yazlık yapma şansı kalıyor.

 Evet, bu sancılı nefesin devam ettiği süre içerisinde, iktidar, zarar görenlerin, kapasite ve boyutuna bakmadan tüm işletmelere ister götürü isterse bilaco esasına göre defter tutsun, isterse bireysel emekliliğe tabi olsun, karşılıksız yani hibe şeklinde yardım yapmalı ve bu yardımı kayıp günler de dikkate alarak sürdürmelidir.

Geç gelen adımlara hedefe ulaşılsa bile, sıranın sonunda kalınabileceği unutulmamalıdır.

Ne olacak şimdi derseniz, gözümüz aydın derim, bundan böyle günde bir değil bir kaç zam haberini duyar olabileceğimizin sinyali var.

Başka neler olabilir derseniz yeni yeni zamların, müjde edildiğine şahit olabilme ihtimali yüksek.

Finans tarafında neler olabilir derseniz, bazı hazırlıkların yapılabildiği, tahminlerimi söyleyebilirim, değerli maden alış verişlerine bir vergi artışı gelebilir, altın, gümüş, pırlanta gibi, gayrımenkul alım satımlarında oran yükseltilebilir gibi. Gibi gibi…

Artık, sancılı nefes  zamanı girdik gibiyiz. İktidar- vatandaş işbirliği ile bu melun salgının salyalarında kurtuluruz inşallah.   

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!