MARMARİS MANŞET

ŞARKILAR ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI

ŞARKILAR ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI

Tüm öğretmenlerin onuruna Marmaris Filarmoni Derneği ve Kalimerhaba Uluslar arası Dostluk ve Tanıtma Derneği İşbirliği ile “ Tüm Şarkılar Öğretmenler için”  adı altında muhteşem bir konser düzenlendi. Sanatseverlere, valsler ve tango ziyafeti sunuldu.

Salonu dolduran izleyiciler iki buçuk saat süren konser boyunca alkışlarını kesmediler. Prof Dr. Akordeonist Server Kerimov’un solo parçalarının dakikalarca alkışlandığı konserde, Hikmet Akçelik yönetimindeki DANSMARİS Grubunun gösterisi beğeni topladı.

 Konser sonunda izleyenlerin yoğun alkışları üzerine tekrar sahneye çıkan Marmaris Filarmoni Derneği’nin on değerli müzisyenden oluşan Promenat Orkestrası, Solist Serap B. Onur eşliğinde “Arkadaş” şarkısını bir kez daha seslendirirken tüm dinleyiciler muhteşem bir koro oluşturarak şarkıyı hep bir ağızdan söylediler.

Konser başlangıcında, 20 Kasım 1923 yılında doğan, 27 Kasım 2017 tarihinde Melek Öğretmen olan Nuran Özlüer anısına konan Eğitim Ödülleri 2. yılında da sahiplerine takdim edildi.

TÜM ŞARKILAR ÖĞRETMENLER İÇİN SÖYLENDİ

Yaşam boyu öğreten ve öğrenen kişiler arasında yapılan bir seçimle, Eğitimde Anıldıkça Yaşayanlar Ödülü Nebahat Coşkun ve Saliha Nimet Altınöz’e, Yaşam Boyu Eğitim Ödülü Güzin Görgülü Şahin’e, Eğitime Emek Verenler Ödülü Nesrin Gürol’a verildi. Eğitimde Uluslararası başarı ödülünü Marmaris gururu olan Alperen Teletar aldı. Deniz süngerinden doku üreten başarılı genç,  Türkiye’yi temsil ederek gittiği Çin’deki uluslararası yarışmada 588 proje arasında ikinci oldu. Yanma ve yaralanmalarda yaşanan doku kayıplarına çare bulmayı hedefleyen genç, çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi’nin desteği ile sürdürüyor.

Ödülleri alanların ve Melek Öğretmen Nuran Özlüer’in eğitim yaşamından kesitler aktaran film gösterimi ise ulusumuzun Başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile noktalandı.

“GELECEK GENÇLERİN, GENÇLER İSE ÖĞRETMENLERİN ESERİDİR”

Geceye katılanlar arasında bulunan uluslararası müzik ödülleri sahibi Müzikolog Solist Serap Yenici “Bu geceye katılan ve gönüllü olarak emek veren herkesi candan kutlarım, müziğin gücünün toplumda nasıl bir sinerji oluşturduğunu gördüğüm bu konserden sonra Marmaris Filarmoni ve Kalimerhaba Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecek projelere ben de destek vereceğim” şeklinde konuştu.

Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Altınöz tüm orkestra üyelerine ve Solist Serap B. Onur’a konser için verdikleri gönüllü destekten dolayı teşekkür ederek, daha geniş çaplı bir akademik orkestra kurmak üzere olduklarının müjdesini vererek,  25 Aralık 2019 tarihinde yine Armutalan Kültür Merkezi’nde vermeyi planladıklarını, İspanya’da bu yıl yapılan Universong yarışmasında Uluslararası Jüri Özel Ödülü ile ‘ Tenerife Sesi -Voz “Isla de Tenerife” ‘ seçilen Serap Yenici’nin de solist olarak katılacağı Yeni Yıl Konseri’ne tüm müzikseverleri beklediklerini söyledi ve bu konserlerin gerçekleşmesine katkı koyan Marmaris Belediyesi’ne teşekkür etti.

İLK KEZ MARMARİS’TE YAPILDI

Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Altınöz, “ İlk konserimizi Promonat Orkestrası olarak gerçekleştirdik. Promant müzik anlamındaki adı bir çok müzik dallarını gezinti yaparak eserleri icra eden bir topluluktur. Promant konseri Türkiye’de ilk defa Marmaris’te gerçekleşti” dedi.

Kalimerhaba Derneği Proje Koordinatörü Umur Özlüer “Alkışlarınız gücümüze güç kattı, her şey sizlerle güzel, Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun” diyerek geceyi sonlandırdı.

Konserin bitiminin ardından Güzin Görgülü Şahin, Marmaris Eğitim Tarihi adlı kitabını imzalayarak okurları ile sohbet etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!