MARMARİS MANŞET

SAVUNMA SUSMAZ AVUKATLAR SUSTURULAMAZ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Evet, bu sözler Marmaris’ten Ankara’ya, avukatlık kanunu ile ilgili yapılan yürüyüşte Ülkemiz Baro Başkanlarının uğradıkları olumsuz ve olmaması gereken olaylara karşı, azim ve kararlılıkla gönderilen mesajın özetiydi ve de aynı zamanda avukat olan, CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı’ya aitti.
Türkiye bir hukuk devletidir ve de öyle kalacaktır. Hukuk ordusunun vazgeçilmezlerindendir avukatlar. Çoklu sistemi devreye sokularak, yargı sistemine son balyozun indirilmesine asla müsaade etmeyeceklerini beyan eden, Av. Zekican Balcı, konunun hassasiyetini yapılan basın toplantısıyla dile getirmiştir.
Avukatlıkla ilgili bilgi paylaşmak istedim.

Atatürk’ün “…Adalet seviyemizi bütün medeni toplumların adalet seviyesi derecesinde bulundurmak zorunluluğundayız. Bu hususları tatmin için mevcut kanun ve usullerimizi bu görüşle iyileştirmekte, canlandırmakta ve yenilemekteyiz ve de buna devam edeceğiz.” sözleri de hukukta laikleşme sürecinin gerekliliğinin farkında ve yeniliklere tamamen açık Atatürk ile başladığını göstermektedir. Atatürk hukuka ve avukatlık mesleğine büyük önem vermiş ve yukarıdaki sözünde de belirttiği gibi bu süreçte büyük çalışmalara imza atmıştır. Atatürk’ün hukuk devrimi avukatlığın ilerlemesi, bir meslek haline gelmesi ve en önemlisi de Osmanlının teokratik ve bağımsız olmayan uygulamalarından kurtulup yenilenmesi için en büyük destek olmuştur. Hukukta laikleşme sürecinde ilk adım, Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra en tepe norm Anayasa dahi çıkmadan, 1924 tarihinde 460 sayılı “Muhamat Kanunu”nun kabulüyle
atılmıştır. Bu kanun ile avukatlık kurumsal bir meslek haline gelmiş ve batı ülkelerinde uygulanan sistem yani bağımsız bir avukatlık sistemi getirilmiştir. Yine bu kanunda günümüz sistemine paralel olarak avukatlık mesleğini icra edebilmek için bir baroya kayıtlı olma zorunluluğu, Türkiye’de avukatlık yapabilmenin yalnızca Türk vatandaşlarına ait olması gibi hükümler yer almıştır.
Bugün avukatlık mesleğini o dönemki baskılardan, bağımlılıktan arınmış, hiçbir baskı altında kalmadan
savunmamızı açık yüreklilikle bağımsızca yapabiliyorsak, bunu Cumhuriyetin ilanıyla bizlere en büyük desteği veren, Avukatlık Kanununun çıkmasına önderlik eden, Atatürk’e ve onun çalışma arkadaşlarına borçluyuz.
İşte bu yüzden, Atatürk’ün de dediği gibi; “Her şey kanun yapmaktan ibaret değildir. Aksine her şey o kanunları uygulamak ve uygulattırmaktan ibarettir.
Uygulayan, yerine getiren, daima karar verenden daha kuvvetlidir.”

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!