MARMARİS MANŞET

‘SAVUNMASIZ’ DEĞİLSİNİZ!

‘SAVUNMASIZ’ DEĞİLSİNİZ!

Marmaris Barolar Birliği, Türkiye Barolar Birliği ve Avukatlar, Baro seçim sistemlerinin değiştirilmesinin baroların bölünmesine yönelik girişim olduğuna dikkat çekmek amacıyla Ankara’ya yürüyüş organizasyonu gerçekleştirdikleri sırada müdahale ile karşılaşmaları ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun diğer baro başkanları almadan Anıtkabir’e girmesini protesto etmek amaçlı bir toplantı düzenledi. Yaklaşık 30 avukat cübbelerini giymiş vaziyette Marmaris Adliyesinde toplandı. Saat 16.00 da tüm Türkiye’ de aynı zaman da yapılan açıklama da Marmaris Barolar Birliği Temsilcisi Avukat Aslıhan Güney Ayyıldız  ;

‘’Siyasal İktidar bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ya da çoklu baro diye isimlendirilebilecek bir yapılanma üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Bu yanlıştan dönülmesi amacıyla baro başkanımız Avukat Cumhur Uzun’un da aralarında bulunduğu pek çok baro başkanının 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “SAVUNMA YÜRÜYOR” eylemi Ankara girişinde Polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde barikat kurularak engellenmiş – durdurulmuştur.  Yüz otuz bin avukatın 83 milyon vatandaşın hakları için yürüyen baro başkanları kendi ülkelerinin başkentine girememektedirler. Bu durum Türk Hukuk Tarihine Kara Bir Leke Olarak Geçmiştir!  Ortaya çıkan görüntüler demokrasi ve hukuk mücadelemiz için utanç kaynağıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir!

Anayasamızın 25.maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.”

Anayasamızın 26. Maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.”

Ve yine Anayasamızın 34.maddesinde de belirtildiği gibi “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. “

Bu çerçevede Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur.

Bu hakkı engelleyenler tarih önünde utanacaklardır.

Bu günde dahi Baro Başkanlarının karşısında duran, hatta geçtiğimiz günlerde baro başkanlarını hedef gösteren Barolar Birliği başkanı Av.Metin Feyzioğlu, bu utancın baş sorumlularındandır. Haklı ve onurlu yürüyüşünü tamamlayan Baro Başkanlarının Atamızın Huzuruna çıkmasına, ve hatta Ankara’ya bile girmesine izin verilmezken Avukat Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’e ziyarette bulunması barikatlar ardında durdurulan Baro başkanlarının karşısında durduğunun göstergesi olup  temsil ettiği makamın değerleri ile büyük bir çelişkidir.

Av.Faruk Erem’lerin, Av.Özdemir Özok’ların ve daha birçok kıymetli başkanların başkanlık ettiği Barolar Birliği mevcut başkanı, Avukatlık yasasını bizzat çiğnemiştir.

Bizi temsil etmediğini defalarca dile getirdiğimiz birlik başkanını yeniden ve derhal istifaya davet ediyoruz.

Baro Başkanlarının hak arama yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engelleyen siyasal iktidarı bu yanlışından derhal dönmeye ve hukuk devleti olmanın gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz.

Mücadelemiz bağımsız savunma- bağımsız yargı içindir. Bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdüreceğiz. BARİKATLAR AVUKATLARI DURDURAMAZ! ‘’ sözlerini okudu. Avukatlar bildiri okunduktan sonra teşekkür ederek adliye den ayrıldılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!