MARMARİS MANŞET

ŞEHİRLERARASI KONTROL TAMAM YA İLÇELER ARARSI?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Eksiklikleri olsa da bazı iller için, şehirlerarası ulaşımda kısıtlamalar getirilmesi ve de bu seyahatlerin belgelere ve izine bağlı olarak yapılması elbette yerinde bir tedbir.

Ancak, “cin işi Japon işi bunu yapan iki kişi” söylevine uygun olarak Türk vatandaşları olarak hemen yasak delme uygulamalarına başladık.

Kontrollerde ateşimizin yüksek çıkmaması için direksiyona geçtiğimizde, hemen ateş düşürücü ilaç almaya başladık. Ana yollarda kontrol varsa arka yollardan kaçamak yolları denemeye başladık…

Böyle uluslararası bir salgında elbette kaçınılması gereken, asla tevessül edilmeyen davranış ve tutumlardır, bunlar. İyimi kötümü diye kendi kendimize bunun muhasebesini yapmalıyız. Kötü yönü, mecburi istikamet ölüm olabiliyor, ya iyi yönü ne olabilir derseniz o da tersinden giden aynı kötü yola çıkan ölümcül yoldur.

Kim kimi kandırıyor dersek biz bizi kandırıyoruz, en yakın ana baba, eş, çocuk, amca, dayı, teyze velhasıl tanıdık tanımadık çevremizde kim varsa hepsini bu salgının kucağına atabiliyoruz.

Gelelim ulaşım karma karmaşasına. Şehirlerarası, belirlenen illere malum salgın dolayısıyla giriş çıkış kontrol altında ya ilçeler arası kontrol?

Büyükşehirlerde bu uygulamanın yapılması elbette imkânsız, peki ya bizim gibi Muğla’ya bağlı ilçelerde pek ala uygulanabilir.

Örneğin Muğla’ya bağlı 14 ilce mevcut. Bu ilçelerin giriş çıkışları pek ala kontrol edilebilir. Zira Muğla ilçelerinden üç ilçesinde, diğer ilçelere nazaran daha fazla vakıaların olduğu söylenmektedir. Bu ilçelerin tamamının belediye başkanları, ilçelerinde mevcut sağlık kapasitesinin

az olduğunu özellikle belirterek, giriş yapmamalarını defalarca söylemelerine rağmen, bir güde yüz binden fazla araç girişi yapıldı.

Peki, ne olacak şimdi, ne olacak elbette vatandaş yazlığına gelecek bunda bir beis yok ama olası bir bu salgın nedeniyle olası bir vakıa yığılmasında ne yatak ne de sıhhi malzeme yetecektir. Allah korusun bu durumda yoğun bakım ünitelerinde kimi yatacağına ne yazık ki doktorla karar verecektir. İşte bu duruma düşmemek için başta belediye başkanları olmak üzere konunun fevkalade önemini her fırsatta dile getirir oldular.

Şimdi de duyuyoruz ki, ilçeler arası, insan trafiği oldukça yoğunlaşmış.

Muğla ilçeleri bir birinden adeta bağımsız bir coğrafik yapıya sahip olduğundan, bu meret salgının yayılmasını önlemek adına ilçeler arası trafiğin kontrol altına alınmasının fevkalade yaralı olacağı bir gerçektir. Yetkililerimizin bu konuda da çok duyarlı olduğu biliyoruz ve bu husus da dikkate alacaklarını umuyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!