MARMARİS MANŞET

ŞİDDET RUHSAL BİR HASTALIKTIR

ŞİDDET RUHSAL BİR HASTALIKTIR

Marmaris Kent Konseyi Şiddetle Mücadele Grubu tarafından, Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde

“Toplumsal Cinsiyet Kavramı” konulu konferans gerçekleştirildi. 

Şiddet canlı oluruna yakışmayan bir davranış biçimi olduğunu belirten Marmaris Kent Konseyi Şiddetle Mücadele Grubu Üyesi Şükriye Gürsoy, “ Amacımız Marmaris’te yaşayan insanlara ve canlılara, hak etmediği bir davranış olan şiddet konusunda neler yapılabileceğini anlatmak için buradayız. İstismar hiç kimse duymadığında yeşerir. Herkes duyduğunda geç kalınır ve böylece itilme, dışlanma olayları başlar. Şiddet ruhsal bir hastalıktır ” dedi. Konferansa konuşmacı olarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim görevlisi akademisyen-sosyolog Dr. Sergender Sezer, Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin ve davetliler katıldı.Yoğun katılımın gerçekleştiği konferans ilgiyle takip edildi.

Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve yurttaşlık olgusu bağlamında çocuk ihmal ve istismarları” adlı konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim görevlisi akademisyen-sosyolog Dr. Sergender Sezer, Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin ve davetliler katıldı.Yoğun katılımın gerçekleştiği konferans ilgiyle takip edildi. Konferans öncesi Avukat Alev Öztürk de söz alarak bir çağrıda bulundu; “18 Kasım 2019 da Isparta’da Muğlalı 19 yaşında bir genç kızımız, bir erkek tarafından öldürüldü.25 Şubat 2020 de Isparta’da 1.Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşması var. Ben ailenin gönüllü avukatıyım. Aynı zamanda Muğla Barosu Avukatları olarak davaya müdahil oluyoruz.Bu davaya hepinizin katılımını, desteklerini bekliyorum. Bu çağrıyı sosyal medyada ve her platformda yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Şiddet canlı oluruna yakışmayan bir davranış biçimi olduğunu belirten Marmaris Kent Konseyi Şiddetle Mücadele Grubu Üyesi Şükriye Gürsoy, “ Amacımız Marmaris’te yaşayan insanlara ve canlılara, hak etmediği bir davranış olan şiddet konusunda neler yapılabileceğini anlatmak için buradayız. Bu konuyla ilgili Kent Konseyi bünyesinde bir konferans hazırladık. Şiddet ve istismar konusu üstü örtülmüş bir konudur. İstismar hiç kimse duymadığında yeşerir. Herkes duyduğunda geç kalınır ve böylece itilme, dışlanma olayları başlar” dedi. Marmaris Kent Konseyi Şiddetle Mücadele Grubu Üyesi Şükriye Gürsoy, şiddet ruhsal hastalığın belirtisi olduğunu söyleyerek, şiddet uygulayan kişinin mutlaka derin yaraları olduğunu belirtti. İntihar,çocuk ve istismar konuları üzerinde çalışmalar yaptığını vurgulayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim görevlisi akademisyen-sosyolog Dr. Sergender Sezer, “Toplumsal cinsiyet kavramının tarihsel kökenlerini anlatmak ve sosyolojik kavramını anlatmak için buradayım. Kadınların yurttaşlık üzerinden insan haklarını anlatarak, çocuk ihmali üzerinden bağdaştıracağız” diye konuştu. Toplumda şiddetin ve cinsel istismarının artmasının gizli tutulduğu için arttığını söyleyen Dr. Sergender Sezer, şu ifadelere yer verdi,“Toplumsal cinsiyet kavramının gizli tutulduğu için artıyor. İnsanlar yaşadığı ihmal ve istismar durumunu, adli mercilere yansıtmadığı için istatistiklere geçmiyor. Bunların sebebi ise Türkiye toplumu muhafazakarlaştırmak gibi hedef belirlenmiş, muhafazakarlaşırken , öte yandan ihmal ettiği dünya gerçekleri ve yasalar var. Dinin etkisi toplumda çok fazla, dolayısıyla dinin kurallarıyla yasalar çatışıyor. 7 yaşındaki ve 10 yaşındaki çocuklar evlendirilebilir diye fetva verenler var. Bunun yanında da 18 yaşından küçük kızlar evlendiği için hapise girenler var. Bu işin bir mutabakata varılması gerekiyor. Dini konuların asla toplumsal yaşamı ve devlet işlerini karıştırılmaması gerekiyor. Temel sıkıntılar biriside laiklik olgusunun yerleşmemesidir. Yasalar kötü değil, olduğu halde uygulansa iyi yasalar var, ama uygulamakta çok ciddi sorunlar var. Uygulayıcılar bu işi benimsemiş değil. İnsanlar ekonomik sıkıntılar yüzünden bunalıma girmesi sebebi de var. Böyle durumda da şiddet çatışma beraberin de geliyor. Toplumsal bilinç gelişmediği için kadın ve çocuk konusunda da gelişmiş değil. Kadını 2’nci sınıf olarak gören bir toplum ve çocuğu da zaten birey olarak görmeme eylemi var. Bunlar bir araya geldiğinde çocuk istismarı ve kadına şiddet artıyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!