MARMARİS MANŞET

SINIRLANDIRMA VE KALDIRILMA YETKİSİ VALİLERDE OLMALIDIR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Bölgesel yasa olmaz ama vilayet vilayet pandemi koşullarını gereği, her il’in özellikleri dikkate alınarak, kısıtlama uygulamaları, o il’e göre tayin ve tespiti yapılabilir. Bu görevde elbette valilerin olmalıdır.

Türkiye’ nin, kuzeyi ile güneyi, keza doğusu ile batısı arasında, doğal farklar var.

Bazı il’lerimizde hava erken kararır, erken yatılır erken kalkılır, bazı illerimizde ise geç yatılır geç kalkılır.

Bazı il’lerimizde eğlence sektörü sabah kadar ayaktadır, bazı illerimizde müzik ve eğlence lambaları daha erken kapatılır.

Bazı il’lerimiz turizm merkezleri, turistik il ve ilçelerdir, lambalar hiç sönmez turist sabahlara kadar eğlenir, bazı illerimizde sakinlikten ödün verilmez.

Daha neler neler, ne farklılıklar vardır ülkemiz mozayiğinde. Her il’in özellikleri, yaşam ve faaliyetleri bir birini tutmaz.

Hal ve vaziyet böyle iken bütün Türkiye’de için, salgın nedeniyle verilen merkezi, kısıtlama ve benzer karar ve uygulamalar, yerelde  bazı sıkıntılar yaratabilmektedir.

Türkiye’nin, öncelikli ve ivedi olarak, turizm gelirlerine ihtiyacı vardır. Bu bacasız sanayi husunda , özellikle pandemi nedeniyle yapılacak uygulamalar önem arz etmektedir.

 İşte bu noktada, genel çerçevesi, iktidar tarafından belirtilen merkezi pandemi şartları parelelindeki uygulamalar, yerel yönetime yani, valiliklere bırakılmalıdır.

Valiklikler, iktidarın genel  olarak verdiği kararlar doğrultusunda, il’lerindeki, eğlence, yeme içime başta olmak üzere tüm çalışma kollarında,yapılacak kısıtlama ve de çalışma saatlerini belirleme ve uygulamaya koyma ve de denetleme yetkileriyle donatılmalıdır.

Kaldı ki valilerin bu hususun fevkinde verilmiş bir çok yetkileri de bulunmaktadır.

Valiler, il’lerindeki sağlık olaylarını, salgın hususlarının durum ve seyrini, ilk elden ve zaman geçirilmeden bilen kişidir. O nedenle pandemi nedeniyle, il’de, kısıtlama, çalışma saatleri ve benzer uygulamalarda, başkaca bir engel yosa,  yetkinin valilikte olması gerektiğini düşünenlerdenim.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!