MARMARİS MANŞET

SIRA HASSAS KORUMA BÖLGELERİNE Mİ GELDİ?

SIRA HASSAS KORUMA BÖLGELERİNE Mİ GELDİ?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla’nın Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2 bin182 hektarlık alanın sondaj yöntemi ile Jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildiğini söyledi.

ÇED yapım sürecinin30 Mart 2020 tarihinde başlatıldığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Belirlenen alan içerisinde her biri en az 10 bin metrekare sahayı kapsayan 6 adet sondaj kuyu noktası belirlenmiştir.

Bu Bölgeler Hassas Alan

Bunlardan 2 tanesi Ölüdeniz Lagünü, 1 tanesi Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı Mevkii, 1 tanesi Delikliburun Gemiler Plajı Mevkii, 2 tanesi de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Mevkii’nde bulunmakta ve bu yerler kesin korunacak hassas alan ve doğal Sit alanı içinde bulunmaktadır. Bu alanda jeotermal enerji tesisi kurulması, telafisi mümkün olmayan etkiler yaratacaktır.

Sondaj Uluslararası Sözleşmelere Aykırı

Proje alanı olarak belirlenen ve Doğal Sit, Arkeolojik Sit ve Kentsel Sit Alanlarını içine alan Fethiye İlçesi, Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit, tescil ve ilan edilmiş bölgelerdir.

Sondaj kuyusu açılması planlanan noktaların tamamı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit ve tescil edilmiş hassas ekosistemlerdir.

Bu tip yaşam alanlarının korunması konusunda taraf olduğumuz sözleşmeler Türkiye Cumhuriyeti Devletini sorumlu tutmuştur.

Dolayısıyla korunan alanlarda arama faaliyetli sondaj yapılması, jeotermal turistik tesislerin kurulması, kuyulara ve tesislere ulaşım sağlayıcı araç yolları açılması, iletim hatlarının ve şebekelerin inşa edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

Muğla, Halikarnas Balıkçısı’nın deyimi ile “Başka yerde ölüp nur içinde yatılacağına Muğla’da nur içinde yaşanır” dediği bir şehirdir.

Yaylası’nda maden, antik kentlerinde Jeotermal aranacak yer değildir.

Tam tersi iklimi ile, eşsiz doğası ile turizm ve tarih şehri olması ile el üstünde tutulması ve korunması gereken bir şehirdir.

İktidarın Gözü Doğayı, Tarihi Değil Rantı Görüyor

UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy, kentsel ve arkeolojik sit alanları, doğal güzellikleri ve farklı kültürleri içeren dünyanın en gözde turistik yerlerinden biridir.Nasıl oluyor da bu bölgede Jeotermal kaynaklar araması adı altında ihale yöntemi ile sondaj izni veriliyor? Bu; ülkeye düşmanlık değil de nedir?

     Siz evde kalın derken, antik kentlerin bulunduğu bölgelere zarar veren projelere izin vermek nasıl bir mantıktır? Bu bölge antik kentlerinden doğal güzelliklerine bütün değerleriyle hassas bir bütündür. Buna zarar verilmemelidir. ÇED yapım süreci acilen durdurulmalı ve Jeotermal kaynak arama faaliyetinden vazgeçilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ