MARMARİS MANŞET

ŞOFÖR! SEN DE BİR GÜN GELECEK EMEKLİ OLACAKSIN

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Şoför, şoför bir gün gelecek sen de kısmetse emekliler SAFINA KATILACAKSIN. Nedir bu emekliklere çektirtildiğiniz ve de çektirmek istediğiniz eziyet?

Emekli birçok arkadaş şikâyette bulunuyor. Biz diyorlar belediyenin minibüslerine bindiğimizde, şoför, tam kart okutacağımız esnada basıyor gaza sonrasında da frene. Ben de şahit oldum bu uygulamaya hem de kötü yanı erkek kadın dinlemeden yapılıyor. O insanların o an da maruz kaldığı eziyet anlatılamaz, yaşamak lazım. Hasta olanı var kalbi olanı, tansiyonu… olanlar var, Allaha havale ediliyor genellikle.

Bitmedi, diye devam ediyor kadın erkek emekliler, ineceğimiz yeri önceden söylüyoruz ve de “müsait durakta” diyoruz, diyoruz da şoför, ya daha önce durup kapıyı açıyorlar, tabii ki emekli inmiyor. İneceği yere gelince de şoföre sesleniyor, “ben burada inecektim” diye, şoför gayet kızgınca, “demin durdum ya inseydin” diye bir de azarlıyor yetmezmiş gibi kendi istediği yerde “hadi in diyor” kovarcasına.

Ben senin plakanı aldım şikâyet edeceğim derse de emekli vatandaş, o da bağırıyor şoför mahallinden, “benden de selam söyle” diye. Bu ve benzeri anlatılanlara ben de zaman zaman şahit olmuş bir vatandaş olarak yazıyorum. Şunu açıkça ifade etmeliyim ki, bunu yapan birkaç kişi, birkaç şoför. Geneli çok efendi ve nazik görevini hakkıyla yapıyorlar. Yukarıdaki uygunsuzlukları yapanları, Büyükşehir ilgilileri zaten biliyor. Onlar da bu tip insanlardan yaka silkiyorlar. Şu hususları da ifade etmeden geçmemeyim. Emekli yolculardan da, toplu olarak gezi amaçlı, çevre köylere mahallelere gidip çay pasta yiyenler, Muğla’ya simit için gidenler, yüz metre ilerdeki durakta inmek yerine, evine kapısının önünde inmek isteyenler… de yok değil elbette.

Biliyoruz ki Muğla Büyükşehir tarafından, araç başına aylık, ne yazık ki emekli vatandaşlar için bin lira verilmektedir. Bence isyanın tek sebebi bu. Hal böyle olunca da araca emekli alınmak istenmiyor, istenmiyor istenmiyorlar. Hemen sormak istiyorum bu nedenlerden dolayı emeklinin suçu ne günahı ne, neden emekliye eziyet. Muğla’nın yüzde atmışı, yetmişi emekli, geri kalanda öğrenci ve emekli olmayan çalışanlar.

Devlet ve millete ömür bağışlayıp da üç kuruşla emekli olanlar fırına atılmayacağına göre ki ben de bir emekliyim, ilgililerce, çalışma koşulları tekrar masaya yatırılacak bir çözüm getirilecek, ya da emekli vatandaşlar günah keçisi gibi eziyetlere maruz bırakılmayacak. Muğla Büyükşehir belediyesi, kendisin de bir gün gelecek emekli olacağını düşünmeden, insanlık dışı uygulamalarda bulunan bu şoförlerin çaresine bakacak, bakmalıdır da.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!