MARMARİS MANŞET

SON UMUT YERLİ TURİZM

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 251 makalesi bulunuyor.

Turizmde göstergeler, Türkiye adına parlak değil. Türkiye, yabancı turistlerin bu yıl için ilgisini çekmiyor görünümünde. Elimizde gelen yapılıyor ama nedense kapılarımızı ne kadar aksakta talep ne yazık ki istenilen düzeyin oldukça altında.
Malum salgın aynı zamanda bir korku salgını da. Can her şeyden kıymetli ki öyle olması da gerekiyor, ancak ne yazık ki iki korku bir arada olunca sahiller boş kalmaya mahkûm oluyor.
Türkiye, dış turizm gelirler dolayısıyla sağlayabileceği sıcak para umutlarını önümüzdeki sene yazına bıraktı. Yetkililer de artık böyle ifade eder oldular.
Elden gelen yapılsa da, melun malum salgın geçit vermedi bir türlü turizm gelirlerine.
Artık kim ne derse desin son umut geleceğimiz olan gençlerimizin, yapılan sınav sonrasına bağlı. İç turizm canlanırsa, bu sektörden gelir sağlayan, geçimini temin eden, onlarca iş kolunda çalışanlarında yüz binlerin bir nebze yüzleri gülebilecek.
Turizmde son umut iç turizm.
İç turizm dolayısıyla, otellerimizin ışıkları yanabilecek, sahillerimiz canlanacak, restoran ve benzeri iş yerleri bir nebze olsun umutlarını yerine getirebilecek.
Yeter mi bu iç talep elbette yetmez. Türkiye’nin beklentisi dış turizm yani sıcak paradır.
Hal keyfiyet böyle olunca hepinizin bildiği İktidar, daralan dış turizm nedeniyle bu kez iç turizmin canlanması için turizm kredisi paketi piyasaya sürdü.
Turizm kredisi, içi turizmi ne kadar canlandırır bu günden kestirilmesi zor. Zira piyasanın tüm faktörleri ekonomik olarak darda, beklentiler de hep iktidardan. İktidar ne yapsın, yaptığı bana göre her kesimin ağzına bir parmak bal çalmak.
Evet, hali hazır ekonomimiz imkânları, her sektörün canlanması için yeterli güce sahip değil.
Sebep ve sebeplerini masaya yatırmanın bir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Gelecek günlerin ağır maliyetli yükünün azaltılması isteniyorsa bu gün çözüm arama zamanıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ŞEFFAFLIK NEREDE - 25 Ocak 2021
YILAN YUVASINA DÖNDÜ - 21 Ocak 2021
DÜNYA TERÖRÜ - 20 Ocak 2021
KIYAMET NE ZAMAN KOPAR - 13 Ocak 2021
CEZA MI? - 11 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ