MARMARİS MANŞET

SU FATURASINA KORONA ETKİSİ

SU FATURASINA KORONA ETKİSİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Muğla ve ilçelerinde su faturasının yüksek geldiğine dair haberlerin ardından önceki gün MUSKİ facebook hesabından canlı olarak açıklamalarda bulundu. Su fiyatlarında herhangi bir zam söz konusu olmadığını söyleyen Ülgen, “Faturalardaki yükseklik Covid-19 süresinde sağlığımız açısından su tüketimi artışından kaynaklanıyor. Çünkü otomasyon sistemlerinden gördüğümüz iş yerleri, oteller vs kapalıyken konutlarda çok ciddi su tüketimi artmış durumda. Bu nedenle artıştan dolayı faturalara yansıyor” dedi.

Muğla ve ilçelerinde mart ve nisan aylarında su faturalarının yüksek olmasının ardından açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Koronavirüs tedbirleri kapsamında teması en aza indirmek için nisan ayı sayaç okumalarını elektronik ortamda eski dönemde kullanılan tüketimler dikkate alınarak su faturalarının düzenlendiğini belirtti.

GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ TÜKETİMLER BAZ ALINDI

Ülgen’in açıklaması şöyle “ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü hayatın doğal akışını bozmamak adına her türlü hizmeti yerinde ve zamanında vermeye devam ediyor. Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yaptığı işler son günlerde gündeme taşındı. Özellikle faturalar üzerinden bu yapılıyor. Bilindiği üzere sayaç okumalarını görevlilerim her eve tek tek  giderek yapıyordu. 12 Mart’ta devletimizin aldığı tedbirler çerçevesinde teması en aza indirmek adına, nisan ayı su faturalarını elektronik ortamda yani eski dönemde kullandığımız tüketimler aracılığıyla konutlarımızda bu şekilde uygulamayla gerçekleştirdik. Yeni abonelerimizde de emsal alabileceğimiz geçmiş dönemdeki tüketimleri baz alarak uygulamaya kattık. Kapanan iş yerleri içinde Mart ayındaki okumalar 12 Mart’tan sonra gerçekleştiği için %50lik bir oranla devam edildi.

ÖDEMELER ERTELENDİ

Bu hassasiyet için su faturaları ödemelerini 20 Nisan’a, 20 Nisan’da ki faturaları da 20 Mayıs’a erteleyerek vatandaşlarımızın temasını engelleyip hem de ödeme koşullarında faiz yememeleri için vadeleri öteleyerek böyle bir hizmet anlayışında bulunduk. Mayıs ayının başından beri klasik okuma yapıyoruz. Bir aylık süreçten sonra normal okumaya geçildi. Klasik okumada da normal sayaçların üzerindeki değerleri alarak bildirdik. Geçen ay kıyasen yapılan faturalarımız elektronik ortamda gönderilmişti. Elektronik ortamda gönderilen faturalar da SMS ve E-maillerde faturalara düzenleme yapılacağı ve bu düzenlemelerden sonra kişilere ulaşacağını ifade ettik. Daha sonra 15 bin vatandaşın bize endekslerini geri bildirerek düzenlemeler yapıp endekslerini düzenledik ve onlara tekrar fatura gönderip bunun üzerinden ödemek isteyen vatandaşlarımız ödemelerini gerçekleştirdi.  Tüketimler acısından bakıldığında zaten Muğla’nın %60’ı indirimli su tüketiminden yararlanmakta” dedi.

HERHANGİ BİR İNDİRİM YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Yüksek su faturaları ile ilgili herhangi bir indirimin mümkün olmadığını söyleyen Ülgen, “ Tam maliyetle hesaplanan su faturaları içerisinde maliyete etken personel, elektrik, kimyasal, akaryakıt, borularımız vanalarımız gibi birçok unsurun etkisiyle işletme faaliyetleri sabit kalıyor. Yasa tasarısı sadece su faturalarının ertelenmesiyle ilgiliydi. Fakat elektrik giderinde bir indirim verilerde söz konusu bir indirim olmadığı için maliyetleri düşmediği gibi bu dönemdeki artışları gördüğünüz üzere kurlarda bile artış söz konusudur. Yetki acısından kanuni düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu yetki de Muğla nezdinde hiç kimsede bulunmaz. İndirim söz konusu yasalarla kısıtlı olduğu için herhangi bir indirim yapılması mümkün gözükmüyor. Vade ötelemeleriyle bunu 20 Temmuz’a kadar ötelemeye devam ediyoruz. Bu durumda da hiçbir gecikme faizi almadan ödeme güçlüğü çekilmemesi adına hatta suyu kesmediğimiz için herhangi bir işlem tesis edilmediği için rahatlıkla kullanabilirler.

“YENİDEN FATURA DÜZENLEME İMKANINA SAHİBİZ”

Faturaların yüksek geldiği bu iki aylık dönemde kademeden kaynaklanan düşünen vatandaşlarımız da bize müracaat etmeleri suretiyle faturaları hem taksitlendirmeleri hem de dönem içerisindeki kademe aralıklarıyla ilgili müracaatları sonrasında uygun şekilde hesaplayıp kendilerine yeniden fatura düzenleme olanağına sahibiz.

Bu konuda ofisimize gelen vatandaşlarımıza her türlü desteği sağlayacağız” dedi.

SUYA BİR ZAMN SÖZ KONUSU DEĞİL

2019 yılından bu yana herhangi bir tarife değişikliğine gidilmedi. Yani suya bir zam söz konusu değildir. Su fiyatları aynı şekilde aynı fiyatlarla devam ediyor. Sadece Covid-19 süresinde sağlığımız açısından su tüketimi artışından kaynaklanıyor. Çünkü otomasyon sistemlerinden gördüğümüz iş yerleri, oteller vs kapalıyken konutlarda çok ciddi su tüketimi artmış durumda. Su tüketimleri herkeste artmış durumda. Bu nedenle artıştan dolayı faturalara yansıyor. Vatandaşlarımızın su tüketimine dikkat etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!