MARMARİS MANŞET

SUKûNET

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 343 makalesi bulunuyor.

Bilmem farkında mısınız? Dünyada bizim bilmediğimiz bir sükûnet var. Birileri bu sükûnetten fayda çıkarmak istiyor, Dünyada sular hararetli ama sükûnet içerisinde akıyor. Dünya liderlerinin yüzü gülümsese de içlerindeki hırs ve kin gözlerinden okunuyor. 

Dünyayı bu şekilde sükûnete sokan küresel salgın. Küresel salgın dünyayı esir alınca, beyinlerde voltaj azaldı, gözlerin pırıltısı da adeta karardı. Kimse önünü göremiyordu, öngörüde bulunmak ise bulutlu havada kuş avlamak gibiydi. Can derdi birçok hırs ve kin duygularını bastırmış, herkes canıyla uğraşıyordu. 

Ne oldu ne olacak bulutlar yükseklere çekildi, dünya ülkeleri, daha sakin ama daha acımasızca davranmaya çalışır oldu. Savaş ekonomisi ile güç ve kudret sahibi olan ülkeler, sağlık savaşları ile ekonomilerini düzeltmeye başladı. Savaş artık ikinci sırada kaldı. 

Salgın sonrası,’ iklim değişikliği’ insanoğluna baş kaldırınca, dünya ülkeleri artık susuzluk, kıtlık ve iklim değişikliklerinin esiri olmak üzere olduklarını anladı. 

Görülüyor ki artık, dünya jandarmaları savaş yerine, iklim değişiklikleri ve salgınlarla uğraşmayı hedef tahtalarına koydular. 

Koydular da ne oldu hiçbir şey olmadı olmayacak ta. Sömürü devletleri artık sömürdükleri insanların eline silah vermeyecek, ya ne veriyor derseniz, çapa verecek, tohum verecek kendi yaşamsal gıdalarını temin edecek. 

 Dünyada su, tarım savaşları başlayacak. Ne yazık ki ülkemiz ekilebilir alanlarının çoğunu betona cevirdi ve hala çevirmeye devam ediyor. Tarımda dünya lideri olmak varken ne yazık ki biz de tarım gıdalarını dışardan almaya mecbur kalan ülkeler kategorisinde olacağız.  

Dünya sömürü ülkeleri artık, yavaş yavaş, savaş alanlarını terk etmeye başladı. Yeni strateji öyle görünüyor ki, ‘benim yerime, sen savaş, benim yerime sen öl’, olacak. 

Dünyaya hâkim sükûnetin sonu hayırlı olur diye umut edelim, ülkemiz sükûnete girmişti ne yazık ki sükûnet hala devam ediyor. 

YAZARIN SON YAZILARI
NİHAYET - 4 Temmuz 2021
AŞILAMA VE GERÇEK - 21 Haziran 2021
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!