MARMARİS MANŞET

TEDBİR UYGULAMAYA BAŞLAMADAN DEĞİŞİME UĞRADI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 308 makalesi bulunuyor.


Evet ne yazık ki detaylı ve etraflca düşünülen ve uygulamaya konulan, malum salğın tedbirleri, daha uyğulamaya girmeden değişime uğradı. Toplu olarak bulunulmaması yerlerde kalabalıklar oluşabilecek. İlköğrenimde de değişim yapıldı. Ana okullları istisna dışı bırakıldı vb vb.
Peki, bu alınması gereken tedbirler, neden iki haftalık bir sokağa çıkma surecinden sonra alınmadı.
Daha öncede yazmıştım, amaç 65 yaş üstünü, birinci öncelikli olarak koruyup kollamak değil diye. Ne oldu şimdi. Yetkili ağızlar, amacın hastahane yoğun bakım yataklarını rahatlatmak ve de sağlık ordusuna nefes aldırmak diye açıklamalarda bulundular. Elbette malum salğın nedenile bu günlere gelinmesini hiç bir insan istemez.
Şimdi bana göre yine bir yanlış önlemlerin arefesindeyiz kanaati var.Dedim ben ne doktor ve ya sağlık konularında bilgisi olmayan biriyim. Ama bir salğının nasıl önlenebileceği, uyğulamaların nasıl olabilecegi hususunda izlenmesi gereken haritalar konusunda bir bilgi birikimim var elbette.
Merdiven çıkılırken, bir bilemedin iki basamak gecebilirsin ama üçünçü basamaga da basmadan cıkabilirim dersen elbette yüzde doksan düşersin.
Malum salgının dibini kurutmak istiyorsak, daha işin elfabesinde, Ülkemizin her türlü giriş ve çıkışı kapatılmalı yurt içi seyahatlerde ciddi önlemler alınmalı idi. Ançak İngiliz atasözünde olduğu gibi ineğin hem etine hemde sütüne sahip olmaya çalıştık. Elbette o da bir yöntemdi, olmadı, sil baştan, bu kez kat be kat daha da ağırlaşmış bir salğın tufanının kucağımızda gördük.
Yine anlaşılıyor ki malum salgının kökünü kazımak ve dizginleri elimize almak yerine yine vatandaşın, yarısı yasaklı yarısı yasaksız olmayı esas alan bir dizi tedbirler aldık.
Neticesini önümüzdeki haftada göreceğiz kısmette, hani derler ya ,ha şuraya yazdım, diye büyüklerimiz, bende buraya yazıyorum, malum salgın azalma trenti gösterse de, sonrasında hiç te arzu edilmeyen bir yükselişe olabilir diye.
Otoritelerin de dediği gibi, yükselerek yaşanan sagının, birinci salgın içerisindeki yükselme olarak ifade edimektedir.
Sonuç olarak uyğulamaya konulan tedbirlere elbette vatandaş olarak uymak zarundayız uymalıyız. Bu salgın tedbirlerine uyumsuzluk, bilinmeldir ki sadece ve sadece coranayı besliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!