MARMARİS MANŞET

TEDBİRLERE TEDBİR GEREK Mİ?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 308 makalesi bulunuyor.

Elbette alınan her tedbir, ülkemiz insanlarının içinde bulunduğu malum salgından kurtulma ve kurtarma amaçlıdır. Her tedbirin ayrı bir önemi ayrı bir hassasiyeti vardır. Gel  görki, bu güne kadar yayınlanmış olan gerek İç İşleri Bakanlığı , gerekse ilçe hıfzı sıhha Kurululları tarafından yayaınlanan bidirgelerde, bazı  alınan tedbirler noktasında, açık bir şekilde vatandaşlarca anlaşılamamaktadır.

İlğili makamlarca deklere edilen tedbirler, bir evvelki tedbirlerin devamımıdır, yoksa yeni tedbir genelgesi, eski tedbirler manzumesinin yerine mi geçiyor. Yani eski tedbirler kalkıyor yeni tedbirler mi uygulanacak? Keza, alınan yeni tedbirler bir evvelki tadbirlere ilave midir? Soruları bazen cevap arar duruma geliyor.

Bu önemli hususlar, alınan her yeni tedbirlerde vatandaş zihninde soru işaretleri yaratmakta uyğulamalarda zaman zaman karışıklığa sebebiyet vermektedir. İşin enteresan kısmı ise bazı alınan tedbirlerin bir biriyle çelişir olabilmesidir.

Yeni tedbirlerde sokağa çıkma durumu net anlaşılmakla birlikte, yine hergün 65 yaş üstü vatandaşlar, saat 10 ila 13 arası, 20 yaş altı gençler ise yine 13 ila  16 arası mı dışarı çıkabilecekler? Yoksa yeni tedbir gereği sabah saaat beş akşam saat dokuz gün boyu serbest dolaşım yapabilecek, yürüme yolu üzerindeki  fırın ve market alışverişlerini yapabilecekler mi?

Kendi illerine bağlı ilçelerde serbestce gidip gelebilecekler mi yoksa şehirlerarası seyahatlerinde olduğu gibi izine mi tabi olacaklar?

Daha bir çok örnek vermek mümkün, ama en önemlilerinden biri olan ve her iki kişiden birinin vazgeçilmezi olan spor konusunda  netlik bulunmadığı kanaati mevcuttur ve de izaha muhtaç bir durumda olduğu kanaatindedir vatandaş.

Özetle, İç işleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce Koronavirüs salğını nedeniylealınan ve bir evvelki tedbirler ilişkin sorulan 27 sorudan, spor ile ilğili soruya, TFF Amatör işler tarafından verilen  cevapta,

“Federasyonların takvimlerinde ilan ettiği Türkiye Şampiyonası müsabakalarına, tüm branştaki milli sporcu seçmelerine, olimpik branşlarda Olimpiyat barajı almak üzere yapılan sportif faaliyetler ve Gençik Ve Spor Bakanlığının spor projesine katılacak 20 yaş altı lisanslı sporcular, (TFF tarafından 20 yaş altı Türkiye şampiyonası takvimi açıklanmadığından futbol branşı hariç) Gençlik ve Spor il müdürlüğü veya ilğili federasyonlarca düzenlenen durumu gösterir belgeyi ibraz etmek kaydıyla müsabaka veya seçmelere yönelik antremanlar da dahil olmak üzere bu faaliyetleri sırasında belirli saatlerde sokağa çıkma yasağından muaf olup ve yanlarında veli/ vasi bulunmaksızın şehir içi ve şehirlerarası seyahat edebilirler”

Denilmektedir.

Muafiyet sağlanan bu sporların çoğu kapalı spor salonlarında yapıldığı malumlarınızdır. Son günlerde acımasız bir şekilde büyüyen ve malum yeni  tedbirlerin alınmasını kaçınılmaz kılan böyle bir durumda bu husus ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Kaldı ki kafaları karıştıran ve sporun açık havada yapılmasını yasaklayan uygulama ile bir çelişki gösterdiği de bilinen bir gerçektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!