MARMARİS MANŞET

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Son günlerde gündeme gelen ve zehirli olmasıyla bilinen balon balığında bulunan bir toksinin kanser ilacı yapımında ve bağımlılık tedavisinde kullanılmasına yönelik çalışmalar bulunuyor. Balon balığının çok zehirli olduğunu vurgulayan Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya,  öldürücü etkisi nedeniyle kesinlikle tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunarak balon balığı ili ilgili bilinmeyenleri açıkladı.

Süveyş kanalından Ege ve Akdeniz kıyılarına gelen ve balıkçılar ile deniz canlıları için büyük bir tehdit oluşturan balon balığını hakkında açıklamalarda bulunan Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, “  Balıkçılar, deniz severler balon balıklarının ticari olarak karaya çıkartılması,tüketilmesi,satılması kesinlikle yasaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine gidip “bir kova balon balığı getirdim, paramı istiyorum” gibi söylemlerde bulunmayınız” dedi.

KESİNLİKLE TÜKETMEYİN

 Sosyal medyada dikkat çekmek için ellerinizi aldığınız balon balığının tehlikesinin bilinmediğini söyleyen Nejmettin Kaya, kesinlikle balon balığı ile temasta bulunulmaması gerektiğini söyledi.

Balon balığının dişleri oldukça keskin ve tehlikeli olduğunu ifade eden Kaya, “Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın balon balıklarına yönelik henüz böyle bir uygulaması yoktur. Ama bakanlığımız, proje çıktılarına yönelik önerileri değerlendirmektedir. Oltanıza takılan balon balıklarını lütfen sahilde bırakmayınız. Kedi ve köpeklerin tüketip zehirlenmesine ve ölmesine yol açmayınız” diye konuştu.

SAHİLDE BIRAKMAYIN

Balon balığının oltaya geldiğinde yapılması gereken hususları anlatan Kaya, “Yakaladığınız balon balıklarını gömmeyiniz, çünkü zehir etkisini yitirmeyeceği gibi yeraltı sularından içme sularına kadar karışıp halk sağlığını da tehdit edebilir. Oltanıza ve ağınıza takılan balon balıklarını öldürüp denize geri bırakınız” şeklinde konuştu.

ETİ ZEHİRLİDİR VE ÖLÜMCÜLDÜR

Kaya son olarak şu ifadelere yer verdi. “Ben çok yedim, bir şey olmuyor” diyerek Asla çevrenize balon balığı tüketmesi konusunda iknada bulunmayınız. Siz de tüketmeyiniz. Eti zehirlidir ve ölümcüldür. Son olarak, lütfen balon balıklarını satmayınız, sahillerde bırakmayınız ve de tüketmeyiniz. Balon balıklarında bulunan Tetrodotoksinin bilinen bir panzehirinin olmadığını da unutmayınız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!