MARMARİS MANŞET

TEKNOLOJİ

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 388 makalesi bulunuyor.

Bugün insanoğlunun elindeki en ileri teknolojinin ne olduğunu biliyor muyuz? Eğer İnsansız Hava Araçları (IHA) ve benzeri teknolojiyi çok ileri bir teknoloji olarak görüyorsak bu işte çok geri kalmış olduğumuz kesin. Bugün Marsa gitmek sadece para değildir, esas teknolojidir. İstediğiniz kadar paranız olsun eğer teknoloji yoksa Marsa gidemezsiniz.

  1. ci dünya harbinde ve sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok Alman ve Yahudi asıllı Alman bilim adamlarını büyük imkanlar sağlayarak Amerikaya almıştır. Bunların içinde Prof. Dr. Albert Einstein, Prof. Dr. Otto Hahn, Prof. Dr. Werner von Braun ve daha birçokları mevcut. Prof. von Braun uzaktan kumanda sisteminin mucidi idi, bugün hemen herşey onun üzerine kurulmuştur.
    Bugün Amerika Birleşik Devletleri teknoloji olarak bütün dünyanın toplamından fersah, fersah ileri ve dünyanın duyup bilmediği birçok teknolojinin sahibi. Bu teknoloji sadece askeri olarak kullanılan teknolojiler değiller, içlerinde halka kadar inen cep telefonundan, GSM ve uydu teknolojisine kadar herşey var.
    Burada geçen yıl bahsetmiştim 2018 yılında Amerika’da otoyolda kahve içmek için durduğumuzda orada bekleyen Polislere neden orada beklediklerini ve görev yapmadıklarını sormuştum. Bana verdikleri cevap, “o eskidendi, şimdi uydudan 24/365 yollar kontrol ediliyor, bize otomatik bilgi geliyor ve çıkıp durduruyoruz” demişti.
    Yine bir FBI teknik elemanının elinde tabanca şeklinde bir kamera ile en az 100-150 metre ilerdeki evin pencere veya duvarına tutup içerdeki hem konuşmaları, hemde içindekileri röntgen filmi gibi vücut harareti en az 35 derece olanı, canlı olarak görüp dinlemesini gördüğümde küçük dilimi yutacaktım. Bu anlattığım 80’li yılların başı idi yani 41 yıl önce.
    Birde şimdi düşünün bu teknoloji ne olmuştur veya bugünkü askeri teknolojiyi düşünün. Bu yanlız para işi değil, elbette para önemli ama para’dan çok daha önemli olan beyin gücüdür…

Bir örnek gerekirse Çine bakalım. Çin’in parası var çünkü batının taşeronu ama kendi uçağı bile yok. Teknolojide sıfır denilecek kadar geri. Bugün Almanlar, Fransızlar hatta Japonlar teknolojide Çin’den çok daha ileri. Çin kalabalık bir ülke olması nedeni ile seri imalatlarda çok başarılı, örneğin cep tel ve benzeri imalatı gibi. Çin S-400 gibi askeri teknolojiden bile
çok uzak ve Ruslar’dan satın alıyor.

Uzun zamandır bilgim yok, ister inanın, ister inanmayın ancak bugün Amerikan teknolojisinin Washington’dan Çin Başkanı’nın idrar ve kan tahlilini yapacak kadar ileri bir teknolojiye sahip olduğuna şahsen inanıyorum, en ufak şüphem bile yok.

YAZARIN SON YAZILARI
YARISI KADIN OLMALI - 22 Nisan 2021
TURİZM - 20 Nisan 2021
ELEKTRONİK KELEPÇE - 20 Nisan 2021
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!