MARMARİS MANŞET

TEMASSIZ BİR DÜNYA

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 249 makalesi bulunuyor.

İnsanlar arası temassız bir dünya olur mu diye, 30 – 40 yıl önce sorsalardı bana, hadi sende oradan aklını peynir ekmekle mi yedin derdim.

Aslında hepinizin bildiği gibi dünya saniye saniye değişiyor. Buzullar eriyor, depremler oluyor,  yer kaymaları oluyor, dağlar kazılıp düzleştiriliyor, dereler dolduruluyor, devasal kanallar açılıyor ve benzeri olaylar ile karalar bazen büyüyor bazen küçülüyor, denizler bazen çekiliyor bazen kabarıyor.

Sadece bunlar mı hayır elbette. Bir de insanoğullarının dünyaya verdiği zararlar var. Malum ormanlar yanıyor, dereler kurutuluyor, denizlere kimyasal atık dökülüyor, tarım alanları yok ediliyor, hayvancılık tarihe karışıyor, ozon tabakası deliniyor, hava kirliliği nedeniyle oksijen azaldıkça azalıyor vb. vb. vb.

Dünya değişiyor değişmesine ama insanoğlu hiç değişmiyor. Tabiata zarar üzerine zarar veriyor ozon tabakasını yırttıkça yırtıyor.

Bunlar neden yapılıyor derseniz, insanoğlunun gözünü bürüyen para hırsı ve süper lüks yaşam arzuları, için yapılıyor elbette.

Değişen ne oluyor diye sorarsanız da, fakir gittikçe fakirleşiyor, zengin gittikçe zenginleşiyor, cevabı tarihe bir kez daha yazılıyor.

Peki, şimdi ne oldu? Ne olacak öyle bir virüs doğdu ki, ne havaya ne doğaya ne denize ne de hayvanlara zarar vermeyen tek hedefi gittikçe yozlaşan insanoğlunu hedef alan bu virüs, dünyayı bir sardı ki ne sen sor ne de ben anlatayım.

Tek hedefi insanoğlu bu malum virüsün. Ananla, babanla, evladınla, sarılıp öpüşemezsin eş dost ziyaretine gidemezsin, düğün dernek, asker uğurlaması yapamazsın. Örf adet ve gelenekleri zamanı bilinmez bir tarihe erteleyeceksin, aile ilişkilerinde mesafeli olacaksın, dikkatli çalışacak yemene içmene hijyene azami dikkat göstereceksin. Yaşlılara kısıtlı hayat bayramlarda uzaktan kutlama.

İşte bu virüsün, tek hedefi insanoğullarına temassız bir yaşam yaratmak ve bireyleri dijital hale getirmek.

Artık olabildiğince her şey uzaktan kumanda ile olacak, her şey internet beyinlerce yapılacak. İnsan teması olmayacak, insansız hava araçları gibi.

Böyle bir yaşam olur mu? Yaşadığımız hayatın adı ne sizce?

YAZARIN SON YAZILARI
YILAN YUVASINA DÖNDÜ - 21 Ocak 2021
DÜNYA TERÖRÜ - 20 Ocak 2021
KIYAMET NE ZAMAN KOPAR - 13 Ocak 2021
CEZA MI? - 11 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ