MARMARİS MANŞET

TEPE VE TAŞLIK

İbrahim Karabenli

Yazarın şu ana kadar yazılmış 127 makalesi bulunuyor.

Tepe ve Taşlık Mahalleleri, bir birinin üstünde evler, yan yana bitişik ve daracık sokaklara bağlı. Sokaktan kim geçti yürüyüşünden belli. Kimin evinin kapısı çalındı, kapı tokmağının çalışından belli. Hangi çocuk bağırıyor, ailesi belli. Akşam oldu kim sarhoş eve dönüyor, belli. İç içe, diz dize, göz göze gibi.
Hiç utumuna çıkardı Tepe ve Taşlık Mahallesinin kavgaları. Yani sebepsiz. Çocuklar oynarken bir birine laf söylemesi, annesinin duyup laf atması, ya da bu gün sessiz bu Tepe, bu Taşlık ,o kadar da olmaz ki nazar değecek.
-Aşa’yabişiy mi demişler?
-Yooo
-Niye küsüpduru herkese?
-Valla bilmem, acaba kocası mı kızdı, dayak mı yedi?
-Yok canım, evlerimiz yan yana gece gürültü olsa ben duyardım.
-Aşaa, Aşaaa senden bahsedipdurular!
-Nolmuş deyze, açmıyız açıktamıyız, alnımız açık yüzümüz pak. Bak eski süpürge pencerede asılıpduru. Onların lafları kova süpürgesi. Bak eski papuç asılıpduru. Onların laflarını ben çiğner geçerim. Bak eski elbiseler yanımda durupduru ben onların laflarını üstüme almam.
-Dur gızz dur, u gadar değil.
-Kimse unlar, hep benimle uğraşıylar. Bıktım gari. Unlar aç, baksaa denize herkesi doyurupduru. Kocaları balık avlasın da garınlarını doyursunlar. Eti bilmez bunlarrrr. Benim kocam aslan gibi. Yedirmesini bilir, geydirmesini de, gezdirmesini de bilir. Düğüne çıkamazlar bunlar. Fıta altında ömürünü geçirenler. Hadi hadi benle uğraşmasınlar.
-Gızım öyle değil? Yanlış anlama senin ağzından laf almak istepduru bunlar. Senin güzelliğini kıskanıpdurular. Gençsin ya güzelsin ya, hemencecik evlendin ya çekemeyiler bunlar.
-Nazar boncuğumuz kapının üstünde. Nalbanttan da nal aldık çaktık. Buğday sapı, yumurta kabuğu, inci gibi mavi boncuklar hepsi tamam. İnşallah yakında gebe kalırım da çatır çatır çatlatırım bunları. Heleleyyy, heleleyyy, tühhhtühhh tühhh! Çatlasınlar. Deyzee sende gaşı oranı buranı, nazarlardan uzak olalım.
-Olalım gızım, olalım…

YAZARIN SON YAZILARI
KAMYON KAYBOLDU - 11 Nisan 2021
SIHHATİNİZE BEYLER - 9 Nisan 2021
HACI - 10 Şubat 2021
SELA - 10 Şubat 2021
MEZARLIK - 9 Şubat 2021
G E N Ç L İ K - 8 Şubat 2021
UÇAKTA NAZAR - 8 Şubat 2021
YILAN BALIĞI - 6 Şubat 2021
DERS KONUSU TAŞ - 4 Şubat 2021
Enişteler, gelinler - 3 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!