MARMARİS MANŞET

Teşekkürler Karantina


Meğer ne çok iş varmış evde yapacak.
Sağ olasın Karantina, sayende hepsini bir bir sıraya soktum.
Aylardır asılmayı bekleyen resimler, dosyalara girmek için etrafa saçılmış belgeler, onarılmayı bekleyen biblolar, okunmak için sıraya dizilmiş kitaplar, hepsi için bol bol vakit çıktı.
Bu hafta ilk olarak Ressam, Yazar, E. Öğretmen Aysu Kumbaracı Günay’ın anılarından oluşan Albümdeki Mucize adlı kitabını bitirdim. Yaklaşık altı yüz sayfalık kitabın her bir sayfasını onunla birlikte yaşayarak geçti haftam. Balkan savaşlarından günümüze uzanan aile öyküsünün son altmış yılı zaten ortak yaşadıklarımız ve paylaştığımız mekânlardan oluştuğu için hiç sıkılmadan bitirdim kitabı.
Kitabın her sayfasında bir redaksiyon ve editör feryadı bulunmasına rağmen, anıların renkliliği bu eksikliklerin üzerini bir nebze olsun örttü. Sekiz çocuklu bir ailenin ülkemizin şartlarında sadece emeği ile geçinen insanların dayanışması ile nasıl bir mucizeye dönüşeceğini anlatan “Albümdeki Mucize” adlı bu kitap; Aysu Kumbaracı’nın titizlikle belleğine çektiği anılarının fotoğraflarının  yazıya dökülmesinden oluşuyor. Üstelik Aysu bunları yaparken tamamen objektif olarak davranmayı kalemine ilke edinmiş. Bu adil bakış, kitaba samimiyet ve yalınlığın hâkim olmasını sağlamış.
Babası Zühtü Kumbaracı’yı anarak yaşatan Aysu Günay’ın, annesi Müşerref hanım’ı kızları ile birlikte geldiği Kalimerhaba Kadın ve Sanat Festivallerimizin en özel konuklarından biri olarak tanırım. Ancak bu kitabı okuduktan sonra, onun emeklerinin ödenemez, bir eli bırakılıp diğer eli öpülecek örnek bir anne olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.
Aysu bu kitabı ile beni de ailesi içine almış oldu, “teşekkür ederim Aysu”.  
Ayrıca kitabı okuyan her okurun da bu aileden olacağını sanıyorum.
Umarım önümüzde sağlıklı günlerde düzenleyeceğimiz Kalimerhaba etkinliklerinde gerçekleşecek Okur – Yazar Buluşması ile size, bu kitabın yazarından imzalı olarak ulaşmasını sağlar, ayrıca bu kitapta yer alan tüm aile fertleri yani kitabın kahramanları ile söyleşi yapma fırsatını yaratırız. Kalemine sağlık Aysu kardeş.
İnternet ve sosyal medya karantina günlerinin daha renkli ve kolay geçmesini sağlayan enstrümanlar. Televizyon ise sadece zorunlu bildirileri almak için açtığımız güvenilirliği tartışmalı bir felaket kutusu.
Bu moral bozucu ortamı ise aydınlatan ülke insanımızın mizah gücü ve karikatürleri.
Bunlardan birinde. Maço amca, Magandistanlı bir arkadaşı ile telefonda konuşuyor “Ne kahve ne de hamam eve kapandık çıkamıyoruz birader. Sadece hanımla sohbet ediyoruz. İyi birine benziyor”
Gülmekten gözlerim yaşardı ve evde insanın bir yoldaşı bulunmasını ne büyük bir nimet olduğunu bir kez daha hatırlattı bu karikatür bana.
Bu arada Karantina günlerinde bahçe düzenlemesini bitiren eşim Selma, atölyesindeki resim ve çini çalışmalarının ardından, zaten becerikli olduğu mutfak sanatlarında da harikalar yaratıyor.
Her gün yeni bir spesiyal ile karşımıza çıkıyor.
Bugün üzümlü ve portakalı kurabiye var.
Tadını merak mı ettiniz?
 Karantina koşullarında buyurun diyemiyorum ama şeften sizin için tarifini aldım,
aşağıda bilginize sunuyorum.
Üzümlü Portakallı Kurabiye
1 su bardağı şeker,2 yumurta (birinin sarısı üstüne sürülecek) yumurta ve şeker iyice çırpıldıktan sonra 1su bardağı zeytinyağı,1 portakal kabuğu rendelenecek,1 vanilya ,1 kabartma tozu,1 su bardağı üzüm hepsi bir kaba koyulacak,yavaş yavaş un ilave edilecek,çok sert olmayan 8kulak memesi kıvamında) bir hamur yapılacak,yuvarlayıp tepsiye dizilecek ,fırın ısısı 170 derece olacak.
Afiyet olsun.
Hoşça kalın, dostça kalın, sağlıkla evinizde kalın.
Umur Özlüer
01 Nisan 2020

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!