MARMARİS MANŞET

TEŞEKKÜRLER TİCARET ODASI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Evet, canı gönülden teşekkürler. Günümüz koşullarında eşit eğitim koşullarından yararlandırılamayan, milyonlarca yavrumuzdan hiç olmazsa, seksen birinin yüzünü güldürdükleri için.

Ne diyor, Hazreti ALİ, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.

Milyonlarca öğrencimizin diyorum belki de az yazıyorum.

Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyon 241 bin 881 öğrenci bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından “Milli Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2019-2020” verileri açıklandı. Buna göre, Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde, 9 milyon 435 bin’i erkek, 8 milyon 806 bin 881’i kız olmak üzere toplam 18 milyon 241 bin 881 öğrenci eğitim alıyor.

Yaklaşık 19 milyon olmuştur her halde. Eğitimde eşitlik ilkesi, devletimizin sağlayacağı bir husustur.

Ülkemiz, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her öğrencimizin aynı koşul ve şartlarda eğitilmesi gerekir. Bu aynı zamanda bir anayasa hükmüdür.

Yirmi yıl iktidarda buluna bir yönetimin bu koşulları sağlaması asli görevlerinden olmasına rağmen ne yazık ki hala öğrencilerimiz çağdaş bir eğitim düzeyine erişememiştir.

Halen nüfusumuzun, ortalama yüzde atmışı kitap okumadığı ifade edilmektedir.

İktidarın, eğitimde eşitlik esasında, tüm kurum ve kuruluşları teşvik etmeli ve yapılabilecek yardımlarda önayak olması gerekmektedir.

Atatürk’e göre, ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır. “Cumhurbaşkanı olmasaydım, Millî Eğitim Bakanı olmak isterdim” sözü, Atatürk’ün eğitime verdiği önemin göstergesidir.

Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler. M.K.Atatürk

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!