MARMARİS MANŞET

TIP BİLİMLERİ

Sevgili okurlar bir Tıp Profesörünün oğlu ve yine bir Tıp Profesörünün damadı olarak bana çok ters gelen bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. 

Ben tıp doktoru değilim ama kime inanacağımı bilemediğim için düşünüyorum.

Bilim Kurulu ve diğer yöneticilerin Virüs ile ilgili bilhassa 65+ yaş için söylediklerine hatta 3 aylık ev hapsini düşünüyorum.

Marmaris’te trafik lambalarına bile “eve git” yazılmış…

İnternetten Avrupa televizyonlarına bakıyorum, Alman Devlet 1.ci ve 2.ci programları dahil hemen hemen bütün  televizyon kanallarında Tıp Profesörleri ile Almanya’nın Pandemi Yönetimi sorumlusu Robert Koch Enstitüsü Hocaları, hepsi aynı şekilde “ev’de oturmayın, temiz havaya çıkın, ormana nehir kenarına, göl kenarına gidin” diyor.

Arabanız varsa binin ev’den çıkın diyor.  Maskenizi sadece yakınlarınızda yabancı olduğu zaman takın diyor.

Dün itibarı ile futbol maçlarında yedek oyuncular ve diğer personel maske takmayacak, sadece mesafeyi koruyacaklar.

Türkiye’ye dönüyorsunuz 65+ yaş insanlar son derece aşağılanıp koruma kisvesi altında yaklaşık 90 gün gibi çok uzun bir süre evlere hapis ediliyor. Unutmamak lazım ki %80 yaşlılar Türkiye’de çocukları ve torunları ile aynı evde oturuyor.

Ayrıca sık, sık “Ölenlerin çoğu 65+ yaşlarda deniliyor”…

Yine Alman Profesörleri dinliyorum ölenlerin yaşlılar olmadığını çünkü onların kendilerine çok daha iyi dikkat ettiklerini, devamlı spor yaptıkları için bağışıklık sistemlerinin iyi olduğunu söylüyor.

Ölenlerin daha çok orta yaşlılar olduğunu söylüyor ve rakamları açıklıyor…

Şimdi benim bildiğim Tıp Bilimleri dünyanın her yerinde aynıdır. Almanya’da başka, Türkiye’de başka olmaması gerekir.

Biri evde oturun diyor hatta ev hapsi veriyor, diğeri tam tersi evde oturmayın, kapalı yerlerden çıkın hareket edin diyor.

Herhalde bir cevap yine hazırdır; “Türk insanı cahildir, eğitimsizdir onun için Almanya ile aynı şekilde olamayız”.

Ben buna inanmıyorum çünkü Almanya’da da cahil ve eğitimsiz dolu insan var, ayrıca 9 Milyon mülteci var ve en az Türkiye’de ki kadar kurallara dikkat etmeyen insan var. Ama hiçbir zaman insanları aşağılamıyorlar…

Birde Çin malı ucuz el ile uzaktan ateş tespit cihazı var. AB bunun yerine termal kamera kullanıyor çünkü Anayasa’ya göre şahıslardan izin almadan ferdi ateş ölçülemiyor.  Aynı telefon kayıtları gibi , arayan izin verirse kayıt yapılabiliyor.

Neticede hangisi doğru yapıyor diye düşünmemek elde değil…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!