MARMARİS MANŞET

TRUMP SEÇİMİ GARANTİLEDİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Nasıl oldu derseniz, Trump, savaş çıkarma ihtimali yüksek olan bir kumar oynadı. Neydi kumar, malum İranlı General Kasım Süleymani’ yi, bir suikast neticesinde öldürttmesiydi.

Bana göre Amerikan Başkanı, içte ve dışta kaybolmak durumunda bulunan perestişini geri kazanabilmek için bu aleni suikast olayının emrini verdi.

Amerika halkı bu dururumda muhtemelen ikiye ayrılacaktır. Bir kısım kesim, 11 Eylül olayı unutmuş olacak ki Amerika güçlüdür, Amerika halkına bir şey olmaz düşüncesine kapılacaktır. Halkın büyük bir kısmı savaşa hayır dese de, dere geçilirken at değiştirilmez düşüncesinden hareketle, bu işi Başkan başlattı başkan bitirsin diyebilecektir.

Trump, bu riskli atağıyla her halükarda yine başkan seçilebilecektir.

Tarih göstermiştir ki kan dökülerek devranını sürdürmek isteyenler eninde sonunda, yenilgiye uğramış ve yine tarih sayfalarında örneği olduğu gibi bedeli belki de canıyla ödemiştir.

Trump’ un başına ne gelir elbette bilinmez ama bu suikastın intikamını İran da almadan bırakmaz gibi görünmektedir.        

Belli ki izleri yıllar sürebilecek bir suikast düşünüyorlar sanki. Ortadoğu atmosferinde bu suikastın karşılığı olmaması diye bir hususun düşünülemeyeceğini tahmin ediyorum.

İran halkı şiddeti çok yüksek olabilecek bir eylem beklentisini taşımaktadır.

Alınacak intikam söylentileri kat kat artmaktadır. Bu noktada da bu intikam ateşinin sadece düştüğü yeri yakmayacağı düşüncesini doğuruyor. Önemli husus ülke veya ülkelerin bu ateşten ne kadar uzakta durabilecekleridir.

Üçüncü bir dünya savaşını tetikler mi derseniz, olma olasılığı bir hayli yüksek olarak düşünülebilirse bile, ülke yöneticileri, akıllarını peynir ekmekle yemedikleri surece, ateş ve ateşin sıcaklığından uzakta kalabilme, basiretini göstereceklerini düşünmekteyim.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!