MARMARİS MANŞET

TRUMP VE PARANIN GÜÇÜ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Trump kaybetti ve başkanılık seçimini kaybettiği için de çok üzüldü. Sizce neden bu kadar kaybettiği seçime direndi ve de Amerikayı sokak saldırılarıyla tehdit etti ve/veya o algıyı yarattı?

Kaybettiği servete mi yoksa kaybettiği makama mı Trump u bu? Mantıklı cevap her ikisine de olmalı elbette. Hayır Trump sadece kabettiği milyar dolarlara üzüldü.

Dört yıllık bir iktidar gösterdi ki Trum için başkanlık bir serüvenmiş. İktidarı boyunca ne bir Amerika başkanı gibi davrandı ne de Amerikanın itibarını yükseltebildi. Bilakis, Trump zamanında, Amerika, yersiz ve densiz beyanatlarına muhatap olmuştur. Amerikayı  bir şirket gibi iadare etmeye çalışmış ulusal konu ve konulara ilk önce para gözüyle bakmış, uluslararası diplomasiyi tabiri çaiz ise bir tarafa atılmıştır.

Öte yandan pandemi zamanında, tüm dünyanın da bildiği izlediği gibi, salgınla dalga geçmiş, ilaç tedavisini kulak arkası etmiş vatandaşlarının ve halkın sağlıklarını dikkate almamıştır.

Sağlık, itibar ve vatandaşın beklentileri için tekrar seçim kazanma uğruna sarf edilen, milyar dolarlar ne yazık ki kifayet etmemiş bilaks secim direnmelere rağmen kaybedilmiştir.

Trump un, Amerikayı sevkve idare edişi, yapılacak yeni araştırma ve hedef belirlemelerde, tez olarak kullanılabilinecektir.

Para elbette en büyük güç ama parann da yetersiz kaldığı bu ve buna benzer  seçimlere de görüldüğü  gibi yetmeyebilecek durumlar yaşanabilecektir.

Trump ın bu seçimlerde gösterdiği  performans bana göre sadece ve sadece paraya bağlı olduğundan başarısız bir netice ile sonuçlanmıştır.

Sadece paranın kulanılması toplumda karşılık görmediği gibi sadece güçün kullanılması da toplumsal derin yaralar açılmasına sebep oduğunu tarih bir kez daha yazmıştır.

Netice itibarıyla, uluslararası diplamasi göz ardı edildikce, sadece ve sadece,  para ve /veya güç, orantılı olarak kullanılmadıkca, iktidar ve yönetimlerin neticede, bir anlam ifade etmediği ne yazık ki yaşanarak siyaset tarihinde yerini bir kez daha almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!