MARMARİS MANŞET

TURİZM DESTİNASYONLARI İÇİNDE EN İYİ ŞEHİR MARMARİS

TURİZM DESTİNASYONLARI İÇİNDE EN İYİ ŞEHİR MARMARİS

Marmaris Belediyesi tarafından konaklama sektörü için ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ konulu çalıştayda konuşan Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, dış pazarda özellikle İngiltere, Rusya, Hollanda, Belçika pazarında Haziran ve Temmuz ayında hareket olmayacağını ancak Ağustos ayında tam kapasite olmasa da yüzde 30’larda bir hareketlilik olabileceğini belirtti.

Bülent Bülbüloğlu, “ Marmaris için birlikte güzel bir pr çalışması yapmalıyız. Biz gerçekten de tatil beldeleri arasında hepsinden daha güvenliyiz. Marmaris Türkiye’deki turizm destinasyonları arasında en iyi yönetilen şehir. Bunu Avrupa’ya duyuruyoruz. Armutalan Kültür Merkezinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan çalıştayda konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Dünyada turizm her sene büyüyerek gitse de bizim açımızdan kırılgan bir yapısı var. Marmaris’te bizim her şeyimiz turizm. Biz turizmle yaşıyoruz. Salgının sektörümüze etkisini hep birlikte yaşıyoruz. Yavaş yavaş sosyal yaşam başlayacaktır. Haziran ve temmuz ayında dış pazarda özellikle İngiltere, Rusya, Hollanda, Belçika pazarı hareketli olmayacak gibi duruyor. Ukrayna pazarında biraz hareketlilik var. Ağustos ayında tam kapasite olmasa da yüzde 30’larda bir hareketlilik olabilir.

OTELLERİMİZ HAZIR

Bizler turizmciler olarak yarın otellerimizi açacakmış gibi hazırlıyoruz. Bakanlıklar ile birlikte bizlerde hemen hemen bütün çalışmaları yakından takip ediyoruz. İnsan artık para kazanmayı kenara bırakıp bir an önce sosyal hayatın içine girmek istiyor.

Turizm Bakanlığının çıkardığı sertifikasyon sürecini ve eğitim seminerlerini iyi bir şekilde takip ettik. Şuanda bütün otellerimiz hijyen eğitimlerini aldı. Halan eğitimler devam ediyor ve sonucunda sertifikalandırılıyor. Bu sertifikayı almak zorundasınız. Bu hijyen kuralları aslında tüm toplumun bilmesi gereken bir konu. Bu zaten bizim işimiz. Otelciler bizler zaten bu eğitimleri 20 senedir alıyoruz. En son çıkan genelge biraz ağır gibi görünse de bu pandemi sürecini en iyi şekilde atlatabilmemiz için kurallar. Aslında ağır değil. Dikkat etmemiz gereken konular. Zaten tur operatörleri bizlerden her zaman güvenlikle ilgili her türlü raporu istiyor. Büyük otelcilerin bir çoğu bu prosedürleri takip ediyor.

BİZ HEPSİNDEN DAHA GÜVENLİYİZ

Antalya’da doğru dürüst açık otel yok. Alanya’da üç tane otel açık. Onlarda boş. İnsanlar daha tatile çıkayıp moduna girmemiş. Aslında burada bize güzel bir görev düşüyor. Birlikte güzel bir pr çalışması yapmalıyız. Burası güvenli şehir imajını vermemiz lazım. Biz gerçekten de tatil beldeleri arasında hepsinden daha güvenliyiz. Marmaris Türkiye’deki turizm destinasyonları arasında en iyi yönetilen şehir. Bunu Avrupa’ya duyuruyoruz. İnsanlar bu süreçte Bodrum’a gitmekten artık korkuyor. İkinci alternatif iç pazar için Marmaris. Burası artık daha sakin ve daha temiz bir coğrafya. Umutlu olmalıyız, sakin olmalıyız çokta dikkatli olmalıyız” dedi.

EĞİTİMLER SÜRÜYOR

Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan’da çalıştayda yaptığı konuşmasında, Marmaris ilçe ekonomisinin durma noktasına geldiğini belirterek, “ 3 bin odamız üyesinin 2 bin 200’ü konaklama sektörü olmak üzere direk turizmle temas halinde. Bu tablo bile Marmaris’in ekonomik durumunu ortaya koyuyor. Maske, mesafe ve hijyen üçlüsünün başı çektiği bu süreçte kuralları uyarak 2020’nin geriye kalan aylarını en verimli şekilde geçirmek istiyoruz. Ticaret odası olarak bizlerde üzerimize düşeni her zaman yapıyoruz.  Bin 100 konaklama sektörü çalışanına canlı yayında hijyen eğitimi verdik ve sertifikalarını alacaklar. Yeme içme sektörü içinde eğitimlerimiz devam ediyor. İnşallah bu süreci hep beraber en kısa sürede atlatırız” dedi.

GÜÇ BİRLİĞİ OLMALI

Marmaris Belediye Meclis Üyesi Turizm Komisyonu Üyesi Ali Kırlı, “ Turizm sektörü son 30 yılda büyük bir ivme kazandı. Son 10 yılda 15 tane ciddi kriz atlattık. Bu krizlerden ciddi yara alarak çıktık ve her defasında güçlü bir şekilde yolumuza devam ettik. Ancak bu pandemi sürecini ciddi kayıpla yaşıyoruz. Biz Marmaris Belediyesi turizm komisyonu olarak 2020 yılı turizmi için çok güzel çalışmalar yapmıştık. Ancak pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldı ve sektör ciddi bir yara aldı. Bu sorunu çözecek olanda güç birliğidir. Krizlerde bir kesimi bir sektörü cezalandırmak yerine ortak akılla hareket edilmeli” dedi.

EN ÖNEMLİ SİLAHIMIZ FİLYASYON ÇALIŞMASI

Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Uzman Dr. Işık Top, yaptığı konuşmasında bu zorlu süreçte uymamız gereken kuralları hep birlikte dikkat etmemiz gerektiğini söyleyerek, “ Salgın ülkemizde kontrol altına alındı. Artık yavaş yavaş kontrollü normalleşme ve sosyal hayat dönemine geçiyoruz. 4 Haziran tarihli İlçe Umumi Hıfzıssıha kararı çok kapsamlı ve detaylı düşünülerek hazırlanmış. Temel olarak aslında bu kurallara uymamız gerekiyor. Bu bizlerin ve yurt dışından ve yurt dışından gelecek olan konuklarımızın sağlığı için oldukça önemli. Bizler Türkiye’de neler olup bittiğini takip ederken yurt dışında da neler olup bittiğini takip ediyoruz. Dünyanın bir çok ülkesinde salgın devam ediyor. Özellikle bizim açımızdan misafirlerimizin yoğun geldiği İngiltere, Rusya ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde salgın henüz ciddi boyutta devam ediyor. Buralardan gelecek konuklar için özellikle dikkat etmek gerektiğini düşünüyoruz.

     Bizim elimizdeki en önemli silah filyasyon çalışması. Kimin hangi günlerde hangi saatlerde hangi işletmelerde olduğunu ne kadar iyi bilirsek bu temasları bulmak bizim için bu filyasyon çalışmasını yapmak o kadar kolay olacaktır. Bunun mutlaka çok ciddi alınmasını istiyorum. Konaklama tesisleri de bu gibi durumlara önceden hazırlıklı olması gerekir” dedi.

“AMACIMIZ HERKESİN SAĞLIKLI ÜRÜN YEMESİ”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, “ Mamaris’te daha çok gıda denetimlerini ağırlık veriyoruz. Amacımız Marmaris’te hep birlikte üzüm yemek. Bu yaşananlardan hepimiz etkilendik ve bu durumu hepimiz biliyoruz. Biz denetimlerimizde süre veriyoruz. Şu süre içinde tedbirlerinizi alın diye. Arkadaşlarımız denetimlere gittiğinde sıkıntılı dönemdeyiz. Bide bunlarla mı uğraşacağız gibi tabirlerle karşı karşıya kalıyoruz. Böyle durumlarla karşılaşmak istemiyoruz. Bizim cezalarımız gıda olduğu için yüksek.Amacımız ceza yazmak değil herkesin sağlıklı ürün tüketmesi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!