MARMARİS MANŞET

TURİZMDE GÖSTERGELER KÖTÜYE GİDİYOR

TURİZMDE GÖSTERGELER KÖTÜYE GİDİYOR

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Turizm Haftası” dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisinin gölgesinde kaldı. Manşet Gazetesi aracılığıyla Marmarisli turizmciler, bu özel haftayla ilgili düşüncelerini paylaştı. Örs Maris Hotel Genel Müdürü Galip Afşar, “ Turizm camiası olarak önümüzü göremiyoruz. İnşallah kısa sürede atlatırız. Ancak göstergeler bu şekilde değil. Birçok yabancı tur operatörü İngiliz, Alman, Hollanda sezonun açılış tarihini sürekli erteliyor. Mayıstı, hazirandı, temmuzdu,  derken ağustos’a kadar erteleyen ülkeler mevcut” dedi.

Turizm Haftası turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ancak Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl turizmciler zor dönemden geçiyor. Manşet Gazetesi aracılığıyla Marmarisli turizmciler, bu özel haftayla ilgili düşüncelerini sizlerle paylaştı.

“UMUDUMUZU KAYBETMİYORUZ”

Gazetemiz imtiyaz sahibi Arif Çataroğlu, pandemi nedeniyle bu yıl turizmin kötü gidişinden dolayı üzüntüsünü belrterek, “ İnşallah saha sağlıklı günlere hep birlikte merhaba diyeceğiz. Önce ki yıllarda coşkuyla kutladığımız turizm haftasını manşetlerimize heyecanla taşımıştık. Korona virüsten dolayı kutlayamasakta umudumuzu kaybetmiyoruz. İnanıyorum ki turizm eskisinden daha iyi olacak”

“BU ZORLU GÜNLERİ EN KISA SÜREDE ATLATACAĞIZ”

Bu zorlu günlerin el ele verilerek birlikte aşılacağını ifade eden TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, “Turizm tüm kültürleri bir araya getiren, tüm medeniyetleri ortak bir noktada buluşturan, dünyanın tüm ülkeleri ve vatandaşlar arasında birliktelik ve barışı sağlayan, ayrıca dünya ekonomisini ve kalkınmasına ciddi katkılar sağlayan bir lokomotiftir. Her bölgesi ayrı cennet olan güzel ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle, yaşadığımız bu zorlu günleri en kısa zamanda el ele vererek birlikte aşacağımıza inanıyorum. TÜRSAB ve bölge kurullarımızın kararlı çalışmalarıyla, tekrar sağlıklı günlerin yakın olması dileğiyle. Tüm sektörümüzün ve camiamızın Turizm Haftası’nı yürekten kutluyorum”

“KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ”

Orka Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Caner Torunoğulları’da turizm haftası dolayısı ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Her yıl düzenlenen 15- 22 Nisan arasındaki turizm Haftası etkinlikleri korona virüs nedeniyle iptal edilmiştir. Herkesin Turizm Haftası’nı Orka ailesi olarak kutluyorum. Virüs en kısa sürede bitecek ve etkinlikler devam edecektir” dedi.

“GÖSTERGELER ÇOK KÖTÜ”

Örs Maris Hotel Genel Müdürü Galip Afşar, “Daha önceden çok krizler gördük, fakat bu durum malum hiçbir kötü sezona denk gelmeyen bir durum. Önümüzü göremiyoruz. İnşallah kısa sürede atlatırız. Maalesef göstergeler bu şekilde değil. Birçok yabancı tur operatörü İngiliz, Alman, Hollanda sezonun açılış tarihini sürekli erteliyor. Mayıstı, Hazirandı, Temmuzdu, Ağustos’a kadar erteleyen ülkeler mevcut. Bizim için sonuçta geçen sezon iyi bir sezon geçirmiştik. Biz bu senede katlayarak devam edeceğimizi düşünüyorduk. Bu kriz tüm planlarımızı alt üst etti. Moral olarak çok kötüyüz. Hem yöneticiler, işletmeciler ve çalışan mevcut personellerimiz, bizim için belirsizlik en kötüsü oldu. Görülmemiş bir kriz yaşıyoruz” dedi.

“DAHA GÜZEL GÜNLERDE TEKRAR BULUŞMAK ÜMİDİYLE”

Turizmci-siyasetçi Marmaris’in genç iş insanlarından Acar Ünlü, “ Marmaris adına ufak bir işle, Marmarisimize katkı sağlamaya çalışıyoruz ve bunu da yine içinde bulunduğumuz sürecide göz önünde bulundurarak, danışma kültürünü yükselterek yapmaya çalışıyoruz. Bu işte bile çeşitli danışmanlıklar alıyoruz.  Turizm sektöründeki deneyimli kişiler ile turizmin nereye gideceği ile ilgili, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Fikir alışverişi çok önemli, bunu hepimizin geliştirmesi gerekiyor. İşimizde, sosyal hayatımızda, yönetim anlayışımızda ilişkilerimizde bizi doğruya götüreceğini düşünüyorum. Bugünlerin geçtiği ve yine Marmaris’in cıvıl cıvıl hep birlikte güzel günlerde buluştuğumuz, turizm sektörünün çok iyi olduğu, ülkemizin inşallah daha iyi günlerde buluşmak ümidiyle. Hepimizin Turizm Haftası’nı kutluyorum”

Kent Konseyi Genel Sekreteri Hakan Öner, “Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl 44’üncüsü gerçekleşecek olan turizm haftası kapsamındaki etkinlikler, maalesef dünya genelini etkisi altına alan ve bu süreçte ülkemizide etkileyen korana virüs salgınına yönelik önlemler doğrultusunda iptal edilmiştir. En kısa sürede sağlıklı günlerimize geri döneceğimizi temenni eder. Herkesin turizm haftasını gönülden kutlarız”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!