MARMARİS MANŞET

Turizmde Nadas Yılı

Üç ay Pandemi Karantinasında kalıp hareketsizlikten kiloları alınca ilk normalleşme fırsatında eski yürüyüşlerime başladım.
İki gündür bir baştan öbür başa Uzunyalı sahil yaya yolunu arşınladım.
Sahil boyu yetmişli yılların Marmaris’i gibiydi.
Mehtap, yıldızlar, dalgaların ve cırcır böceklerinin sesinden başka ses yoktu.
Bir tarafta gençler küçük gruplarla sohbette, diğer tarafta portatif sandalye masasını alan Marmaris yaşayanları sahile yerleşmiş, Allah ne verdiyse sofrasını kurmuş, yaygısını kapan kumların üzerine sermiş, sosyal mesafeli ve maskeli olarak Corona armağanı olan bu günlerin keyfini çıkarıyordu.
Plaj plaj gibiydi, yani şezlong ve şemsiye tarlasına dönüşmemiş, burada ayağını denize bile sokamazsın diyen sözde güvenlikçiler de ortalıkta gözükmüyordu.
Marmaris olanca güzelliği ve sadeliği ile halkın Marmaris’iydi.
Tabii bu görüntü, arkasını bir turizm şehri olan Marmaris’e dönüp, Marmaris’i bir sahil kasabası olarak görmek isteyenler için, harika bir anılara dönüş olsa da, gerçek tamamen farklıydı.
Bu dingin görüntü arkasından Turizmcilerin, turistik işletmecilerin, çalışanların ve tedarikçilerin sessiz çığlıkları yükseliyordu.
Sahilde yer alan fiyat panolarındaki iki liraya çay, bedava şezlong ve şemsiye hizmeti bu çaresizliğin fiyatlara yansımasıydı.
Yüzlerce otel bar restoran kapalı, sessiz ve kapkaranlık bir şekilde durmasına rağmen büyük bir inançla, sanki her an gelecek bir haberle, bir anda eski canlılığa kavuşmanın heyecanı içinde hazır olarak umutla bekliyordu.
Ancak maalesef bu yıl bu umutların gerçekleşmesi pek olanaklı gözükmüyor.
En yakın zaman olan Temmuz ayı içinde bu tesisler için yeşil ışık yansa bile görüştüğüm birçok turizm profesyonelinin ifade ettiği gibi bu saatten sonra tesis açmak, kapalı tutmaktan daha büyük zararlara yol açabilirmiş.
Onun için bu yılı hepimiz bir “nadas yılı” olarak değerlendirelim. Yıllardır yakamıza yapışıp sürekli turizm kalitesini aşağı çeken bayağılıklardan, kimliksizlikten, görüntü, gürültü, çevre kirliliği ile taciz gibi sorunlardan tamamıyla kurtulalım.
Tüm Meslek Birlikleri, Oda’lar, Yerel Yönetimler, Mülki İdare ve Sivil Toplum Kuruluşları elele vererek hayallerimizdeki Marmaris’i yaratalım ve 2021 sezonuna yepyeni bir Marmaris’i hak ettiği fiyatlarla pazarlayarak girelim.
İnanın bu o kadar zor değil sadece inanmak ve çok çalışıp güç birliği yapmak gerek.
Alınan önlemlerin halka anlatılması kurallara uyulmaması halinde kararlı bir denetimin uygulanması nasıl pandemi konusunda Marmaris için olumlu neticeler doğurduysa , aynı kararlılık ve işbirliği turizmin kalitesinin de arzu edilen düzeye ulaşmasını sağlayabilir.
Bunun için öncelikle, her Marmaris yaşayanı ve çalışanı için bir Kent Yaşamı Sözleşmesi oluşturup bahsi geçen tüm sorunları önleyecek maddelerden oluşan bu sözleşmeyi herkesin gönül rızası ile imzalaması gereken eğitim çalışmasını tamamlamak gerekir ki Kent Konseyinin öncelik yapması gereken asıl işi bu olmalıdır.
Sektörde bonservisi olmayan çalışan kalmamalıdır, bu konuda sendikalar devreye girerek işveren işçi arasında hak hukuk düzeni içerisinde insanca çalışma koşullarının sağlandığı, barışık ve eğitimli bir işgücünün oluşması sağlanmalıdır.
Turizmin durmasını sadece turizmcilerin sorunu olmaktan çıkıp bu ülkenin sorunu olduğunun açıkça ortaya çıktığı günümüzde sektörün lokomotifi olan turizm yatırımcılarına her türlü destek sağlanmalı milli bir varlığımız olan bu sektörün eşsiz güzellikteki tesislerinin krizi fırsat bilen yabancı yatırımcıların kontrolüne geçmesi engellenmelidir.
Çok acilen bir Kültür Sanat Çalışma Grubu oluşturularak Kent Kimliği üzerine çalışmalar yapılmalı, geleneksek değerlerimiz ön plana çıkartılmalı gelen turistler öncelikle Türkiye’de olduklarını, dilimizle, yemeklerimizle, geleneksel el sanatlarımız ve folklorumuzla anlamalıdırlar.
Marmaris’in önümüzdeki yıllar için programlanmış yerel, ulusal ve uluslararası bazdaki Kent Etkinlikleri Takvimi bir an önce oluşturularak açıklanmalıdır.
2020 kayıp bir yıl değildir, yeni bir başlangıç için hazırlık yılıdır. Bu süreci çok iyi değerlendirmek hepimizin elinde olup kaybedecek bir dakikamız bile yoktur.
Haydi, daha güzel bir 2021 için hep birlikte iş başına,
Hoşça kalın, dostça ve sağlıkla kalın.

*Nadas: Tarlayı, zararlı otlardan temizlemek, verimini artırmak amacıyla, sürüp dinlenmeye bırakmak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!