MARMARİS MANŞET

TURİZMDE YENİ TREND KIRSAL TURİZM

TURİZMDE YENİ TREND KIRSAL TURİZM

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) koronavürüs salgını nedeniyle 1950’den bu yana turizmde en büyük düşüşün yaşanacağını uluslararası düzeyde turist sayısının yüzde 70 düşebileceğini tahmin ediyor.
Salgın nedeniyle turistlerin kitlesel turizmden daha çok kırsal bölgeleri tercih edeceği, şehir turizminin de ciddi bir şekilde azalacağı belirtiliyor.

4 günlük Ramazan Bayramı dolayısı ile de Marmaris’e gelen yerli turistlerinde tercihi kırsal bölgelerde yer alan butik oteller oldu. Turunç’da ve Akyaka’da butik otel işletmeciliği yapan Yusuf Güneş’te Ramazan Bayramı boyunca yüzde 70 dolu olduklarını ve tatilcilerin bu yıl daha çok kısal bölgeleri ve butik otelleri tercih edeceği bildirdi.
Marmaris’in dünyaca ünlü Selimiye, Bozburun, Turgut, Söğüt, Orhaniye, Çamlı ve Bayır gibi kırsal turistik mahallerinde küçük çaplı apart otel işletmecileri hazırlıklarını tamamladı. Turistik ilçeleri ile dikkat çeken Marmaris’teki butik oteller ve küçük tatil odaları müşteri kabul etmeye başlayacak.
1950’DEN BERİ EN BÜYÜK GERİLEME
Turizmde gerileme ile ilgili Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, turizmdeki bu gerilemenin 1950’lerden bu yana en büyük gerileme olacağını bildirerek, bu yaz seyahat etmek isteyenlerin çoğunun yaşadıkları ülkelerde tatil yapmasını beklediğini kaydetti.
KIRSAL BÖLGELER PATLAYACAK
Pololikashvili’de turistlerin salgın nedeniyle kitlesel turizmden uzak tatil destinasyonlarını tercih edeceğini de belirterek “kırsal bölgelere seyhatler patlayacak” dedi. İspanya’nın kırsal alandaki bütün rezervasyonlarının yüzde 70’inin dolduğunu bildiren Pololikashvili, bunun gelecek iki ila beş yıl içinde bir trend olacağını tahmin ettiklerini, buna karşılık şehir turizminde ise azalma beklediklerini kaydetti.

KADEMELİ OLARAK SINIRLAR AÇILACAK
Pololikashvili, yeni tip koronavirüs salgınından etkilenen turizm sektörüne yönelik bu tahmininin, ülkelerin sınırlarını Ağustos’tan itibaren kademeli olarak açması öngörüsüne dayandığını söyledi. Ayrıca dünya çapında turizm sektöründe istihdam edilen yaklaşık 110 milyon kişinin işinin tehlikede olduğunu da dikkat çekti.
TATİLCİLERİN FARKLI ÖNCELİKLERİ OLACAK
Geçmiş yıllarda kaydedilen rekor rakamları görmenin zaman alacağını söyleyen Pololikashvili, “ Bu yaz seyahat etmek isteyenlerin çoğu yaşadıkları ülkelerde tatil yapmayı tercih edecek. Havayolu şirketleri ancak Temmuz sonu ya da Ağustos başında tam kapasite çalışmaya başlayabilecek. Tatilcilerin bu yıl farklı öncelikleri olacak. Tatilciler özellikle yurt dışı tatil planı yaparken ülke seçiminde gidilecek olan ülkenin sağlık sisteminin durumunu da dikkate alacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!