MARMARİS MANŞET

TURİZME YAZIK OLDU

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 398 makalesi bulunuyor.

Maalesef çene suyuna pilav yapmaktan siyaset başımıza gelen salgını uygun şekilde kontrol edemedi ve 2021 yılı turizmi büyük darbe yedi.
Dün açıklanan son tedbirler maalesef Türkiye’ye gelmeyi düşünen, maddi durumu iyi olan Avrupalı turisti de caydırdı.
Avrupa şimdiye kadar alınan sıkı tedbirlerden çok sıkıldı ve yaz tatilinde uzaklaşmak ve güneşe gitmeyi çok ama gerçekten çok istiyordu. Türkiye’nin güney sahilleri fiyat olarakta çok uygun geliyordu…
Maalesef bir yıldır alınmış olan tedbirlerin hem yanlış olması, hem de titizlikle uygulatılmaması neticesinde yeni tedbirler gelmeyi düşünen turisti de caydırdı.
Ruslar bile belki birazda olsa bu nedenle Türkiye’ye gidecek uçaklarda kısıtlama yaptılar…

Herhangi bir salgın’ın EN BÜYÜK YAYILMA sebebi olan TOPLU TAŞIMA kısıtlanıp, durdurulmadığı sürece veya kafi miktar aşılama yapılmadığı sürece salgın’ın bitmesi hayaldir.
Bunu ben değil dünyanın en tecrübeli Tıp Profesörleri söylüyor…
Tedbirler çok daha önce konulup, uygulatılsa idi bugünkü duruma gelmez ve belki de Avrupalı turistin kur farkı nedeni ile bir numaralı hedefi olabilirdik bu da milyarlarca Euro demekti…

Bir diğer çok büyük yanlış ise yine 65+ yaşlarla ilgili olarak alındığını görüyoruz. Her iki aşıyı da olmuş olan 65+ yaşlara hala devam eden kısıtlamalar neden? Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir zaman benzeri dahi konmamış olan bu kısıtlamaların mantıklı sebebi bence yok.
O zaman Hükumet yapılan aşılara güvenmiyor ki 65+ yaşta olup her iki doz aşıyı da yaptırmış olanlara hala böyle bir kısıtlama koyuyor.
Aşıları ithal eden hükumet aşıya güvenmiyorsa halk nasıl güvenip yaptıracak?
Tüm ileri teknolojide olan ülkelerde Tıp hocaları “en büyük bulaş evlerdedir, çıkın açık havaya” diyor, bizde ise tam tersi…
Dünyanın hemen heryerinde hiçbir ayrılıkçı kısıtlama olmamasına rağmen bizde hemen ilk yapılan yaş veya cinsiyet ayırımı…
On yaşından küçük çocuğu olan anneler ile babaları ayıran bir kısıtlama…!

Varsayalım bu tedbirler iyi netice verdi ve vakalar çok büyük bir azalma gösterdi…Böyle devam edecek mi, yoksa yavaş, yavaş açılmaya başlanacakmı? Açılma halinde aynı durumun tekrar olmayacağını yani vakaların yeniden pik yapmayacağını kim garanti ediyor? Salgın dünyanın öbür ucunda bitmezse, Türkiye’de de bitmez.

Türkiye çok önemli bir turizm ülkesidir, her yıl çok büyük sayıda turist ağırlamaktadır ve bu iş için büyük yatırımlar yapılmıştır, yapılmaktadır. Milyonlarca insanımız turizmden ekmek yemektedir.
Alınacak bu gibi karar ve tedbirlerin çok iyi düşünülüp, tartışılıp ondan sonra verilmesi gerekir kanısındayım.

YAZARIN SON YAZILARI
AYRIMCILIK - 8 Mayıs 2021
ŞEKİLCİLİK - 7 Mayıs 2021
ANAYASA VE AŞI - 5 Mayıs 2021
GERÇEKTEN BU OLMADI… - 30 Nisan 2021
ALKOLİZM - 28 Nisan 2021
İSTİSNALI KAPANMA… - 27 Nisan 2021
MANŞET KÖŞE YAZILARI - 26 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!