MARMARİS MANŞET

ÜÇ MİLYON AŞI VE TEŞVİK

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 278 makalesi bulunuyor.

Malum üç milyon doz aşı geldi ve aşılamalar devam ediyor. Kaç kişiye derseniz sadece bir buçuk milyon vatandaşımız için. Hepimizin bildiği gibi nüfusumuzun sadece, ortalama yüzde ikisine hitap edecek bir dozdu bu aşı miktarı. Öyle bir aşılanma ve teşvik hareketi başlatıldı ki sanırsın ülkemizin tamamına yakın insanı aşılanacak. Hani, aşılanmadan imtina eden veya kararsız olan varsa onları da aşı olmaları amacıyla teşvik hareketleri yapılabilir elbette. Dünya aşılamada ki hızlılık sıralamasında, dünya şampiyonu olduk. Ülkemizde, bir günde yapılan aşılama miktarı rekorunu, hiçbir ülke egale edemedi. Ve bu aşılama sadece ülkemiz erkânı ile doktorlara yapıldı yapılıyor.

Asıl sorun, asıl başarılması ve de kırılması gereken rekor, ülkemizin ne kadarlık bir zaman diliminde, en az nüfusumuzun yüzde yetmişin aşılanması, aşılanabilmesi olayında olmalıdır.

Bu yetersiz ve az bir uygulama da olsa güzide sağlık çalışanlarıma uygulanması, güzel bir olay diyelim bir diğer sorunumuza geçelim.

Aşının devamının nasıl olacağı, aşının ne miktarda alınabileceği, bilenler biliyor belki de vatandaş bilmiyor. Binlerce malum salgına yakalanmış olup yoğun bakımda yatan hasta insanımız bilmiyor.

Her gün el açıp şifa için dua eden hastalarımız bilmiyor.

Aşı umudunu beklerken her gün vefat eden yüzlerce insanımızın vebal ve günahı kime ait bu da bilinmiyor?

Bun güne dek milyonlarca insanımız aşı olması gerekirken ve bu dile getirilmişken, bu gecikmenin vebali kime ait bu dahi bilinmiyor?

Şu an ülkemizin, acil iki sorunu mevcut. Hepimiz biliyoruz, ekonomi ve salgın hastalık.

Yirmi yıldır ülkemizi yöneten iktidarın, ülkemizi uygar bir medeniyet seviyesine getirmeleri, vatandaşların ise elli atmış bin dolar seviyesinde milli gelirden pay almaları beklenir elbette.

Günümüz ülke aynasına bakıldığında vatandaş, hayallerinin hala gerçekleşme yolunda olduğunu görüyor ve de umutla bekliyor.

İkinci ve önemli fevkalade husus, malum salgın olayıdır.

Kendisinin veya yakının, anasının, babasının velhasıl yoğun bakımda yatanların ve bu salgını hafif atlatmak umudunda olanlar da bekliyor hem de dört gözle bekliyor, neyi mi elbette bu musibet salgına dur diyebilecek aşıyı. 

YAZARIN SON YAZILARI
TEDBİRSİZ TEDBİR - 2 Mart 2021
FAİZLER YÜKSELECEK Mİ? - 25 Şubat 2021
EKMEK YARDIMI - 24 Şubat 2021
ASKIDA İLAÇ OLMAZ MI? - 23 Şubat 2021
SALGININ RENKLERİ - 22 Şubat 2021
KOŞUYORUZ DA… - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!