MARMARİS MANŞET

UĞUR MUMCU KARANFİLLERLE ANILDI

UĞUR MUMCU KARANFİLLERLE ANILDI

İlk etkinlik Atatürk Anıtında düzenlendi. Burada düzenlenen anma etkinliğine CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı, yönetim kurulu üyeleri, partililer, ayrıca organizasyonu düzenleyen ADD Marmaris Şubesi olarak Şube Başkanı Dilay Uçar, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma programında ilk açıklamayı CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı yaptı.

BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ

    Balcı Açıklamasında, “Bugün cesur ve onurlu gazeteciliğin, gericiliğe ve karanlığa karşı mücadelenin, diklenmeden dik duruşun ve tam bağımsız Türkiye savunuculuğunun simgesi merhum Uğur Mumcu’nun acımasızca katledilişinin 27. Yıldönümü. Uğur Mumcu nezdinde tüm demokrasi ve devrim şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum. Ayrıca bu anma programını hazırlayan ve katkı sunan başta Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesi olmak üzere tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum.

Asla yılmayacağız, korkmayacağız

Türk Milleti olarak yüzlerce yıldır çok büyük acılar çektik. Savaşlar yaşadık, açlıklar gördük, teröre gencecik evlatlarımızı şehit verdik, aydınlarımız yakıldı, faili meçhul cinayetlere kurban gittiler. Ama hiçbir zaman ne emperyalizme ne de onların maşalarına teslim olmadık. Bizi öldürmeyen her darbe daha da güçlendirdi. Evet her kayıp bizi derinden yaraladı, parçaladı ama Uğur Mumcu’nun da dediği gibi her parçamızdan yeni Mustafa Kemal’ler yeni Deniz’ler yeni Uğur’lar hatta onları aşacaklar doğdu. Asla yılmayacağız, korkmayacağız. Hak hukuk adalet ve bilim yolundan ayrılmayacağız. Doğrulan söylemekten geri durmayacağız. Aydınlarımızın ve değerlerimizin bu dünyadan göçüp gitmelerine elbette mani olamayız ancak fikirlerinin sonsuza kadar yaşaması için tüm devrimci genlerimizle savaşacağız.

Evet, içimiz buruk, kalbimiz kırık… Cinayeti çözmenin devletin namus borcu olduğunun belirtilmesine rağmen 27. Yılda da Uğur Mumcu’nun katilleri hala yakalanmadı. Ancak biz öğrenilmiş çaresizliklere hapsolmayacağız. Çözülemeyen faili meçhul cinayetleri unutmayacağız, unutturmayacağız. Er geç adalet yerini bulacak.

Son olarak buradan Uğur Mumcu’yu susturduklarını düşünen katillere sesleniyorum; Evet siz Uğur Mumcu’yu parçaladınız, öldürdünüz ama o parçalardan bu meydanlardaki yiğitler doğdu. Biz bir ölür bin diriliriz” dedi.

“DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ”

Bugün Uğur Mumcu’nun şahsında Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu ve daha nice adını sayamadığımız demokrasi şehitlerimizi, başta Ordünaryüs Prof.Dr.Hıfzı Veldet Velidedeoğlu olmak üzere Derneğimizin kurucularını, Ali Gaffar Okkan gibi değerli bir emniyet müdürümüzü de anıyoruz diyen ADD MArmaris Şube Başkanı Dilay Uçar konuşmasını şöyle sürdürdü.

    “Uğur Mumcu ödünsüz bir Kemalist’ti. Bütün ömrünü O’nu anlamak anlatmak uğraşı ile geçirmiştir. Araştırmacıydı, ülkemizde olup bitenleri emperyalistlerin yerli işbirlikçileri ile oynadıkları oyunları bir bir teşhir etmeyi yurtsever bir gazeteci olarak kendisine ilke edinmişti. Katledilmesinin temel     nedeni de buydu.

     İşte ülkemizde gerçek demokrasi arayanlarla A ,demokrasiyi bir araç gibi görüp onun üzerinden kendi kirli oyunlarını oynayan egemen güçler bu gerçeklerle yüzleşmek istemezler. Çünkü Uğur Mumcu gibi gerçek yurtseverlerin şahsında, demokrasi arayan tüm topluma gözdağı verilmek istenilmektedir.

 Kurulduğu günden başlayarak Cumhuriyet karşıtları, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti yıkmak için çabalamışlar ancak, Büyük Önderin ölümüne kadar, O’nun kararlı tutumu karşısında başarılı olamamışlardır.

“ÖLÜMÜ GÖZE ALARAK SAVAŞTILAR”

İşte yukarıda adını saydığımız, sayamadığımız değerli Demokrasi savaşçıları, emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerinin bu oyunlarını gördükleri, Ulusal bütünlüğe, tam bağımsızlığa, Kemalizm’e, Atatürkçü Düşünce’ye, Ata’mızın bizlere manevi mirası olan aklın ve bilimin öncülüğüne gönülden inandıkları için Atatürkçü Düşünce Derneğini kurdular. Bu uğurda ölümü de göze alarak savaştıkları için öldürüldüler.

Bugün geldiğimiz noktada, ülkenin aydınlık geleceğini savunmaktan başka suçları olmayan gazeteci, yazar, öğretim görevlisi, bilim adamı, akademisyen gibi değerli insanlar suçlarının ne olduğunu bile bilmeden hapse atıldılar, haklarında suçlar üretilerek ömür boyu hapse varan cezalar istendi, yargı bağımsızlığı yok edilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yürütülen yıpratma kampanyası ve açılan davalarla itibarı zedelendi. Artık insanların, deyim yerindeyse, bomba ve silahlarla öldürülmediği ama Silivri’lere kapatılarak yavaş yavaş ölüme terk edildikleri bir dönem yaşadık, yaşıyoruz.

Unutulmamalıdır ki Kemalizm ya da diğer bir deyişle Atatürkçülük; – Aklın ve Bilimin öncülüğünü, aklın özgürlüğünü, Demokratik, laik, sosyal hukuk devletini, Gerçek Demokrasiyi,  Çağdaş uygarlığı ve Ulusçuluğu, tam bağımsızlığı ve ulusal bütünlüğü savunmaktır. Bu değerleri hiçbir güç silemiyecektir. Atatürkçü Düşünceyi tam bağımsızlık ana ekseninden ayırıp yozlaştıran ucuz siyasettir. Ama bu yanlışı açık edip Atatürkçü Düşünceyi asıl eksenine oturtup siyasete egemen kılmak gerçek Atatürkçülerin ve Kemalistlerin görevidir. Bunun mücadelesi verilmektedir ve verilmeye de devam edecektir. UĞUR MUMCU, ülkemiz üzerinde oynanan kirli emperyalist oyunları araştırmalarıyla, yazılarıyla ortaya koyduğundan katledilmiştir.

Unutmadık, Unutmayacağız. Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Laik, Anti emperyalist, özgürlükçü ve tam bağımsız Türkiye’den yana olan UĞURMUMCU ‘nun yolu bugün bizimde yolumuz, mücadelesini verdiği aydın, laik ve çağdaş Türkiye sevdası bizimde sevdamızdır.

Onlar Demokratik hukuk devletinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, emeğe dayalı bir düzenin yılmaz savunucularıydılar. Emperyalist güçlerin önünde birer engel oldukları için katledilen bu aydınlarımızı yaşattığımız ve uğruna hayatlarından oldukları inanç ve ilkelerini gençlerimize benimsettiğimiz sürece karanlık güçler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. ADD Marmaris şubesi olarak gericiliğe ve bölücülüğe asla izin vermeyeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Uğur Mumcu’yu ve tüm Demokrasi şehitlerimizi sevgi, saygı, ve özlemle anıyoruz” dedi.

Uğur Mumcu anma etkinliği akşam Armutalan Kültür Merkezi’nde ADD Marmaris Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikle devam etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!